Chcą wydłużyć okres ochrony praw autorskich aż do 70 lat
Podczas wczorajszego posiedzenia plenarnego Parlament Europejski opowiedział się za wydłużeniem z 50 do 70 lat okresu ochrony praw autorskich na nagrania muzyczne. W pierwszym czytaniu za przyjęciem nowych przepisów głosowało 377 deputowanych, 178 było przeciw, a 37 wstrzymało się od głosu.
W jednym z oficjalnych komunikatów, a później także w specjalnym projekcie dyrektywy Komisja Europejska proponowała wydłużenie okresu ochronnego aż do 9. lat. Europarlamentarzyści uznali jednak, że to zbyt długo.
Nowe regulacje mają poprawić sytuację socjalną artystów kończących przygodę ze sceną. Z uwagi na fakt, że wokaliści i inni muzycy rozpoczynają kariery w stosunkowo młodym wieku, pod koniec życia ich dzieła przeważnie nie są już chronione prawem autorskim –. czytamy w uzasadnieniu projektu. Aby artysta mógł faktycznie skorzystać na planowanym wydłużeniu okresu ochronnego, zakłada się, by po upływie pięćdziesiątego roku od wydania jego utworów firma fonograficzna wypłacała mu rokrocznie specjalne wynagrodzenie.
Według projektu muzyk miałby otrzymywać kwotę stanowiącą 2. procent wpływów uzyskanych przez daną wytwórnię z tytułu rozpowszechniania, dystrybucji i udostępniania ścieżek dźwiękowych. Parlament odrzucił natomiast pomysł Komisji, który zakładał zwolnienie z tego obowiązku mniejszych wytwórni płytowych o łącznych wpływach nieprzekraczających rocznie dwóch milionów euro.
Europarlamentarzyści domagają się ponadto zbadania, czy również w przemyśle filmowym konieczne jest wprowadzenie podobnego okresu ochronnego dla aktorów i producentów. Chodzi generalnie o uznanie wkładu twórczego wszystkich artystów i sprawienie, by znalazł on odzwierciedlenie w zapisach dyrektywy. Komisja Europejska powinna zatem dokonać oceny ewentualnych skutków objęcia wspomnianymi przepisami branży audiowizualnej.
Projekt dyrektywy musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Radę Europejską. W marcowym głosowaniu przedwstępnym ta jednak odrzuciła osiągniętą w drodze kompromisu propozycję rozszerzenia okresu ochrony praw autorskich do 70 lat. Tym samym Komisja Europejska została zmuszona do podjęcia w tej sprawie ponownych rozmów z przedstawicielami krajów członkowskich Unii. Niemniej jednak organizacje obywatelskie oraz eksperci generalnie odradzają wydłużanie okresu ochrony praw twórców. Ich zdaniem istnieją obawy, że skorzystają na tym głównie wytwórnie muzyczne, właściciele praw i tylko garstka emerytowanych gwiazd popu.
wydanie internetowe www.heise-online.pl