ChatGPT w pracy. Na początek oszukał prawnika

ChatGPT oszukał prawnika
ChatGPT oszukał prawnika
Źródło zdjęć: © unsplash

29.05.2023 20:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Steven Schwartz to prawnik, który przez ChatGPT może stracić pracę. Podobno nie on jedyny, ale akurat on zgłosił się sam.

Nowojorski prawnik, Steven Schwartz wpadł na pomysł wykorzystania ChatGPT w swojej pracy. ChtabotAI pomógł mu, ale narobić sobie poważnych problemów.

ChatGPT w pracy prawnika

Swartzowi trafiła się sprawa poszkodowanego przez linie lotnicze. Człowiek ten został ranny podczas lotu, ale przewoźnik domagał się oddalenia sprawy. Zadaniem prawnika było więc przygotowanie odpowiedzi uzasadniającej konieczność jej kontynuowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sporządzając ją postanowił jednak ułatwić sobie życie . Poszukując przykładów orzeczeń sądowych sięgnął po ChatGPT. Po złożeniu pisma w sądzie okazało się, że jest z nimi kłopot. Nikt nie jest w stanie potwierdzić losów takich przypadków jak "Varghese przeciwko China Southern Airlines" czy "Miller przeciwko United Airlines". Wszystko dlatego, że nigdy nie miały miejsca, a ChatGPT po prostu je sfabrykował.

Konsekwencje ufania chatGPT

W konsekwencji prawnik został zmuszony do złożenia wyjaśnień. Oczywiście "bardzo żałuje" korzystania z Chat GPT do "uzupełnienia swojej pracy". Twierdzi też, że nie był świadomy możliwości popełniania błędu przez chatbota.

Nie skalał się potwierdzeniem otrzymanych od AI danych, ponieważ wydawały mu się wiarygodne. Chat GPT potwierdził, że wybrane przez niego sprawy pochodzą z "renomowanych prawniczych baz danych" i wymieniła ich nazwy.

Czy takie argumenty uchronią go przed poważniejszymi konsekwencjami, Schwartz dowie się już niebawem. Sędzia, który wezwał go do wyjaśnień pragnie to omówić podczas rozprawy zaplanowanej na 8 czerwca br.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)