Chandrayaan-2. Zobacz wideo z próby lądowania indyjskiego łazika na Księżycu

Chandrayaan-2. Zobacz wideo z próby lądowania indyjskiego łazika na Księżycu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Oskar Ziomek

07.09.2019 12:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Próba lądowania na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-2 nie przebiegła zgodnie z planem. Choć powód utracenia łączności i dalsze losy lądownika nadal nie są znane, w sieci można zobaczyć film ukazujący działania naukowców podczas próby lądowania.

Lądowanie na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-2 miało być historycznym wyczynem. Naukowcy chcieli dokonać trudnego lądowania w okolicy południowego bieguna ziemskiego satelity.

Niestety, chociaż z początku nic nie wskazywało na problemy i schodzenie lądownika odbywało się zgodnie z planem, z czasem utracono z nim łączność. Ostatni sygnał odebrano, kiedy do lądowania pozostało nieco ponad 300 metrów. Wcześniejsze sygnały odbierano bez przeszkód.

Oficjalnie powód utraty łączności nie jest znany, a Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) informuje, że jest na etapie analizy wszystkich danych. W internecie pojawiają się już jednak pierwsze spekulacje, iż lądownik zboczył z kursu, co mogło spowodować problemy.

Niezależnie od wątpliwego sukcesu całej misji, naukowcom składane są gratulacje. Słowa uznania opublikował na Twitterze między innymi premier Indii zaznaczając, że Indie są dumne ze swoich naukowców. Misja nie została oczywiście uznana za zakończoną. Sytuacja jest stale analizowana na wypadek odzyskania łączności z lądownikiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)