Chandrayaan-2: lądownik na Księżycu nadal nie odpowiada. Indie podają nowe informacje

Chandrayaan-2: lądownik na Księżycu nadal nie odpowiada. Indie podają nowe informacje
Źródło zdjęć: © ISRO
Arkadiusz Stando

10.09.2019 10:50, aktual.: 10.09.2019 11:08

Chandrayaan-2 wylądowała na Księżycu, mimo to Indie nadal nie mają kontaktu z lądownikiem. Podczas misji Chandrayaan-2, przewidującej historyczne lądowanie indyjskiej maszyny na Księżycu, doszło do utraty łączności z maszyną. Do sukcesu zabrakło zaledwie 2100 metrów.

Chandrayaan-2 to pierwsza misja w historii, polegająca na lądowaniu w okolicy bieguna południowego Księżyca. I chociaż w teorii, maszynie udało się wylądować, to ISRO nie może mówić o sukcesie. Utracono kontakt z maszyną, i jak utrzymuje agencja, nadal nie udało się odzyskać łączności.

Chandrayaan-2 - Indie bezskutecznie próbują nawiązać łączność z lądownikiem

Sonda orbitująca Księżyc w ramach misji Chandrayaan-2 odnalazła wczoraj lądownik Vikram. Na jego pokładzie znajduje się druga, kluczowa maszyna projektu, łazik księżycowy Pragyan. Niestety bez kontaktu z Vikram, ISRO nie jest w stanie uruchomić tej sondy.

Głównym etapem misji Chandrayaan-2 miał przeprowadzić robot-łazik Pragyan, co z indyjskiego oznacza "mądrość". Jego zadaniem miało być pobranie próbek minerałów i substancji chemicznych z księżycowego regolitu. Indie już kilka lat temu informowały o głównym celu swojej misji na Księżyc. Chodzi o odnalezienie źródeł wysokoenergetycznego izotopu helu-3.

Nie wiadomo, jaki jest stan lądownika misji Chandrayaan-2. Indie od wczoraj próbują nawiązać kontakt z Vikram. Dzisiejszego poranka poinformowano, że nadal nie udało się odzyskać połączenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)