Challenger 2 dla Polski. Wielka Brytania przekaże nam czołgi?
Wielka Brytania rozważa dostarczenie Polsce czołgów Challenger 2, jak donosi Defence Express. Gdyby Polska otrzymała taki sprzęt, mogłaby przekazać Ukrainie poradzieckie czołgi T-72, które są dobrze znane ukraińskim żołnierzom.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas wizyty w Indiach przekazał dziennikarzom, że rozważa wysłanie do Polski czołgów Challenger 2, aby Polska mogła przekazać część posiadanych, poradzieckich czołgów T-72 Ukrainie. Polityk apelował również, że należy natychmiast zwiększyć wsparcie wojskowe dla Kijowa, bo istnieje duże ryzyko, że konflikt będzie trwał przez długi czas.
Brytyjskie czołgi Challenger 2 mogą trafić do Polski
Challenger 2 to czołg podstawowy produkowany przez brytyjskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe BAE Systems Land (dawniej Vickers Defense Systems, następnie Alvis Vickers Ltd). Jego prototyp opracowano w 1991 roku, produkcja ruszyła w 1993 roku, a pierwsze czołgi zostały odebrane przez brytyjską armię w 1994 roku. Warto zaznaczyć, że czołg służy również w Królewskiej Armii Omanu, a już wkrótce może trafić na wyposażenie Wojska Polskiego.
Challenger 2 wykorzystuje kompozytowy pancerz Chobham drugiej generacji. Jest lżejszy niż oryginalny pancerz Chobham, ale zapewnia lepszą ochronę przez bezpośrednim ostrzałem. Czołg wyposażono w system ochrony NBC (przed atakami nuklearnymi, biologicznymi i chemicznymi) oraz automatyczne systemy przeciwpożarowe. Jego długość to 11,55 m (długość kadłuba 8,3 m), szerokość 3,52 m, a wysokość 2,49 m.
Czołg o wadze 62,5 t wyposażono w silnik Diesel Perkins CV12 TCA o mocy 1200 KM (890 kW), który pozwala mu na poruszanie się z maksymalną prędkością 56 km/h. Jak zaznacza serwis Military Today, porównywalne zachodnie czołgi podstawowe – M1A2 Abrams i Leopard 2A5 mają mocniejsze silniki o mocy 1500 KM, ale to Challenger słynie z niezawodności mechanicznej, co ma duże znaczenie w przypadku sprzętu wojskowego wykorzystywanego na polu walki.
Challenger 2 ma większą wagę w porównaniu do swojego poprzednika Challenger 1, który ważył 62 t, ale ma podobne osiągi w terenie. W jego przypadku istnieje możliwość zamontowania dodatkowych zbiorników paliwa z tyłu kadłuba, aby zwiększyć jego zasięg operacyjny (wynosi on około 500 km), a także lemiesza spycharki. W czołgu znajduje się m.in. cyfrowy system kierowania ogniem, a także taktyczny, cyfrowy system łączności Bowman.
Jeśli chodzi o uzbrojenie, to Challenger 2 posiada działo gwintowane L30E4 120 mm, które pozwala mu na korzystanie z szerokiej gamy standardowych pocisków czołgowych NATO kal. 120 mm. Dodatkowo wyposażono go w dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm. Jeden z nich jest montowany współosiowo z działem głównym, a drugi jest umieszczony na dachu.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski