Cesária Évora dzisiaj w Google Doodle. Zobacz, kim była niezwykła "Bosonoga Diwa"

Cesária Évora, piosenkarka z Wysp Zielonego Przylądka, która stała się znana jako "Bosonoga Diwa", została upamiętniona dzisiaj w Google Doodle z okazji jej 78. urodzin.

Cesária Évora dzisiaj w Google Doodle. Zobacz, kim była niezwykła "Bosonoga Diwa"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

27.08.2019 09:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cesária Évora urodziła się 27 sierpnia 1941 roku. Zaczęła śpiewać jako 16-letnia dziewczyna, a jako dorosła rozpoczęła karierę od występów w barach w rodzinnym mieście Mindelo na wyspie São Vicente u wybrzeży Afryki Zachodniej.

Po kilku latach śpiewania bez finansowego sukcesu została w końcu zauważona przez byłego muzyka i producenta muzycznego José da Silvę, który namawiał ją do nagrania swojej muzyki we Francji. Zasłynęła dzięki stylowi morna - muzyce pochodzącej z Zielonego Przylądka.

Cesária Évora wykonywała swoje utwory w języku kreolskim - będącym połączeniem języka portugalskiego i dialektów afrykańskich. To co ją niewątpliwie wyróżniało, poza umiejętnościami wokalnymi, to zwyczaj występowania bez butów. Stąd też narodził się jej przydomek - "Bosonoga Diwa".

Jedną z jej najbardziej znanych piosenek jest nagranie piosenki "Sodade", która ukazuje nostalgię emigrantów z Wysp Zielonego Przylądka. Évora zawarła piosenkę z lat pięćdziesiątych w swoim albumie Miss Perfumado z 1992 roku. Możecie jej posłuchać poniżej:

Po rozpoczęciu działalności w 1988 r. Évora wydawała nowe albumy co dwa lata przez około 21 lat i ciężko pracowała aż do śmierci. Jej ostatni album, "Nha Sentimento", ukazał się w 2009 roku, dwa lata przed śmiercią. Pracowała również jako ambasadorka Światowego Programu Żywnościowego ONZ.

Évora, która zmarła 17 grudnia 2011 r. W ciągu ponad dwudziestoletniej kariery, zdobyła światową sławę, a za album "Voz d’amor" zdobyła nagrodę Grammy w 2003 roku. Na rodzinnej wyspie znajduje się pomnik oraz mural upamiętniający "Królową Morny".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także