CES 2015: Komputer z Windows 8 wielkości pendrive'a!

CES 2015: Komputer z Windows 8 wielkości pendrive'a!

CES 2015: Komputer z Windows 8 wielkości pendrive'a!
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
08.01.2015 10:26, aktualizacja: 09.01.2015 09:43

Jeśli wydawało się wam, że Raspberry Pi jest małym komputerem, który zmieści się praktycznie wszędzie, to mamy dla was niespodziankę. Najnowszy produkt Intela o nazwie Compute Stick mieści się w dłoni, ale i tak wystarczy do typowych zastosowań biurowych i multimedialnych.

Wewnątrz Compute Stick znajduje się czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3735F 1,33 GHz, który można podkręcić do 1,83 GHz. Urządzenie wyposażono także w 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej, którą w razie potrzeby można rozszerzyć przy pomocy karty microSD. Za łączność ze światem odpowiadają moduły Wi-Fi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 4.0. Urządzenie wyposażono także w złącza HDMI oraz USB.

Miniaturowy komputer działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8.1 with Bing, czyli darmowej dystrybucji systemu, przeznaczonej dla najtańszych urządzeń. Jedyną różnicą w stosunku do jego innych wersji jest to, że producent zobowiązany jest ustawić jako domyślną wyszukiwarkę Microsoftu.

Między innymi dzięki temu Intelowi udało się utrzymać niską cenę Compute Sticka – maleńki komputer ma kosztować 149 dolarów. W przygotowaniu jest też wersja działająca pod Linuxem, która będzie jeszcze tańsza (89 dolarów), ale w tym przypadku nie wynika to z opłat za system operacyjny (bo takich nie ma), ale z faktu, że będzie miała ona trochę gorszą specyfikację – producent doszedł do wniosku, że lżejszemu systemowi operacyjnemu do działania wystarczy 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB pamięci wewnętrznej.

Według Intela Compute Stick może współpracować z każdym wyświetlaczem wyposażonym w złącze HDMI. Niezbędne do pracy zasilanie zapewniane jest za pośrednictwem dodatkowego portu microUSB, ale trwają prace nad opracowaniem rozwiązań, które pozwoliłyby na zasilanie małego komputera bezpośrednio z portu HDMI.

CES (Consumer Electronics Show) to najważniejsze targi elektroniki i nowych technologii na świecie. Odbywają się od 1967 roku i nieprzerwanie gromadzą największych producentów ze wszystkich liczących się na rynku dziedzin. Dzielą się oni swoimi nowymi osiągnięciami, prezentują produkty, które w najbliższym czasie trafią na rynek i przedstawiają plany na dalszą przyszłość. Impreza, aktualnie odbywająca się w Los Angeles, pomaga przewidzieć to, jak świat technologii będzie wyglądał przez najbliższy rok.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)