CES 2013: U Sony OLED 4K i nowa Xperia Z

CES 2013: U Sony OLED 4K i nowa Xperia Z

CES 2013: U Sony OLED 4K i nowa Xperia Z
Źródło zdjęć: © WP.PL
09.01.2013 06:48, aktualizacja: 09.01.2013 09:50

Stoisko Sony podczas CES 2013 zdominowane było przez niezliczone telewizory wyświetlające obraz w rozdzielczości 4K. Potwierdza to tylko fakt, że to właśnie ten standard obrazu - tak jak kiedyś Full HD - niedługo zapuka do naszych domów. Jak by tego było mało Sony na CES pokazało swój najnowszy produkt - telewizor OLED, który oczywiście pracuje w rozdzielczości 4K. Na targach swoją premierę miał także najnowszy smarfon Japończyków - Xperia Z.

OLED 4K

Jak podkreśla samo Sony, ich najnowszy, prototypowy OLED o rozmiarze 56-cali ma stanowić wyznacznik nowych trendów na rynku, ale także podkreślać jaki postęp wykonało Sony od czasu premiery swojego pierwszego 11-calowego OLEDA w roku 2007. Sony idzie na całość i zamierza pokazać konkurentom - w szczególności chyba Samsungowi - że to właśnie japońskie firmy wiodą prym w technologii telewizorów wykorzystujących diody elektrolumiscencyjne.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Póki co, o OLEDzie Sony nie wie wiemy zbyt wiele poza tym, że ekran ma 56-cali i wyświetla obraz w rozdzielczości 384. x 2160 pikseli. Sony pomija dyskretnie inne parametry jak czas reakcji, kontrast, jasność ekranu etc. Mieliśmy jednak okazję zobaczyć, jak w praktyce działa najnowsze dziecko japońskiego koncernu - jest dobrze, a nawet dobrze. Telewizorowi trudno cokolwiek zarzucić. Świetne odwzorowanie barw, bajeczny kontrast i dynamika obrazu. Musimy jednak pamiętać, że to prototyp, a warunki oświetlenia na targach dobrane są w sposób specyficzny. Kiedy telewizor trafi do sklepów? Tego Sony nie zdradziło.

Nowa Xperia Z

Nasza redakcja miała też okazję pobawić się najnowszym smartfonem Xpreia Z. "Zetka" została wyposażona w mocny procesor Snapdragon S4 i aż 2GB pamięci RAM. Smaczku dodaje spory ekran o przekątnej 5 cali wyświetlający obraz w jakości Full HD. Tak duży ekran, wydawać by się mogło, powiększy całą konstrukcję i sprawi, że telefon będzie duży i ociężały. Nic z tego. Inżynierowie Sony zaprojektowali telefon w taki sposób, że mimo bardzo dużego ekranu telefon wciąż robi wrażenie bardzo smukłego, o doskonale dobranych proporcjach. Chwila korzystania z telefonu pokazała, że 2GB RAM i mocny 1,5 GHz procesor świetnie sobie radzą z obsługą wszystkich aplikacji. Telefon działa bardzo szybko i płynnie. Potwierdziły się także zapowiedzi Sony, iż nowy sensor Xmor RS radzi sobie z ostrym światłem skierowanym w obiektyw aparatu. Zdjęcia, które wykonuje Xperia Z są świetnej jakości.

Obraz
© Od lewej: iPhone 5, Xperia S, nowa Xperia Z, Lumia 920, HTC One X (fot. WP.PL)

Na uwagę zasługuje także nowy design o lekko ściętych i zaokrąglonych kształtach. Telefon jest po prostu bardzo ładny. Jedyne zastrzeżenia, które pojawiły się nam po chwili używania telefonu to jego tylna obudowa - natychmiast i genialnie, niczym najlepszy detektyw zbiera wszystkie odciski palców.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Królestwo telewizorów 4K

Przechadzając się po stoisku Sony miało się wrażenie, że telewizory UHD (Ultra High Definition) to właściwie standard. Były one wszędzie i widać, że od zeszłorocznych targów IFA Sony poprawiło ich konstrukcje. Telewizory stały się smuklejsze, ładniejsze, a jakość obrazu urzeka ilością detali. Rok 201. będzie ewidentnie rokiem technologii 4K.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Ciekawostką na stoisku Sony były także odtwarzacze Blu-Ray. Nie wyróżniają się one niczym szczególnym na tle innych Blu-Ray pokazanych na CES poza kosmicznym wyglądem. Oceńcie zresztą sami.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Z Las Vegas, Jarosław Babraj

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)