CES 2010: Steve Ballmer nieudanie kontruje tablet Apple'a

CES 2010: Steve Ballmer nieudanie kontruje tablet Apple'a
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

08.01.2010 14:58, aktual.: 08.01.2010 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W oczekiwaniu na komputer-tablet Apple'a wszyscy spodziewali się, że i Microsoft zaprezentuje podczas wykładu keynote Steve Ballmera na targach CES własny tablet. Już dzień wcześniej "The New York Times" zdradził domniemany plan Ballmera w dziedzinie tabletów.

W oczekiwaniu na komputer-tablet Apple'a wszyscy spodziewali się, że i Microsoft zaprezentuje podczas wykładu keynote Steve Ballmera na targach CES własny tablet. Już dzień wcześniej "The New York Times" zdradził domniemany plan Ballmera w dziedzinie tabletów.

A "The Wall Street Journal" wyznaczył już termin prezentacji Apple'a na 2. stycznia, chociaż jeszcze nikt nie wypowiedział się ani słowem na temat nowego tabletu spod znaku jabłuszka.

Ale kontruderzenie Microsoftu okazało się niezupełnie trafione. W przeprowadzonej w pośpiechu demonstracji, która trwała zaledwie kilka minut, Ballmer pokazał trzy pozbawione klawiatury komputery, a każdy z nich działał na bazie systemu Windows 7. Ich producentami są: francuska firma Archos, Hewlett-Packard i Pegatron oraz producent z Tajwanu, który w ubiegłym roku został wydzielony ze struktur Asusa. Ballmer pokrótce zaprezentował prototyp HP, nie wspominając nic o konfiguracji sprzętowej. Po wybraniu książki w sklepie internetowym Amazon (najwyraźniej za pomocą łącza WLAN) komputer Slate PC błyskawicznie pobrał dokument i wyświetlił go, korzystając z aplikacji Kindle. Obsługa odbywała się poprzez ekran dotykowy.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

W porównaniu z Slate PC zaprezentowane wcześniej na notebooku z Windows 7 oprogramowanie do e-książek Blio robiło znacznie lepsze wrażenie. Cyfrowe książki w Blio wyświetlają interaktywne grafiki i wideo. Poza tym mogą one być wzbogacane obrazami i dokumentami samodzielnie utworzonymi w pakiecie Office 10. Oprogramowanie Blio dla Windows pochodzi od firmy K-NFB Reading Technology, spółki joint venture pomiędzy Kurzweil Technologies i National Federation for the Blind. Program będzie można wkrótce bezpłatnie pobrać.

Urządzenie Slate ma mniej więcej rozmiar czytnika Kindle DX Amazona (przekątna ekranu sięga 9,7 cali). Wypowiadając się o wymiarach i wyposażeniu, Ballmer powiedział tylko, że komputer tego typu jest "prawie tak przenośny jak telefon i tak wydajny jak komputer z Windows 7”. Nie podał jednak ceny urządzenia.

Dla dostawców usług internetowych Microsoft przygotował nową wersję własnej IPTV: Mediaroom 2.0 dysponuje Silverlightem i jest wyposażony w Smooth Streaming, czyli metodę dopasowującą strumień wideo do aktualnej przepustowości łącza. Do tej pory operatorzy mogli świadczyć usługi IPTV jedynie na specjalnie skonfigurowanych i nadzorowanych łączach DSL. Poza tym Ballmer pokazywał , w jaki sposób użytkownicy Media Center mogą przeskakiwać do przodu i do tyłu w odtwarzanych strumieniowo materiałach wideo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)