Trwa ładowanie...

CERN emituje 223 tys. ton gazów cieplarnianych rocznie. Jest szczegółowy raport

CERN opublikował raport dotyczący wpływu pracy ośrodka badawczego na środowisku. Wynika z niego, że w 2018 roku wyemitował ekwiwalent 223800 ton dwutlenku węgla. To pierwszy taki raport przedstawiony przez CERN.

Share
CERN, LHC, Wielki Zderzacz HadronówCERN, LHC, Wielki Zderzacz HadronówŹródło: CERN
dab87s6

CERN przedstawił szczegółowy raport dotyczący wpływu na środowisko. W 2018 roku wyniosły one równoważnik 223800 ton dwutlenku węgla i niewiele więcej w 2017 roku. Po opublikowaniu raportu, w CERN rozgorzała debata na temat tego, co można zrobić, aby ograniczyć wpływ pracy ośrodka na środowisko. Niemniej jednak, jak zauważa serwis PhysicsWorld, podobne szkody w ciągu roku wytwarza duży statek wycieczkowy.

"Wywołało to debatę i zwiększyło świadomość ekologiczną wszystkich ludzi, którzy tu pracują, a także naszej społeczności użytkowników, a także skłoniło nas do zastanowienia się nad tym, co robimy teraz i jak projektujemy następną generację akceleratorów” - mówi Frédérick Bordry z CERN dyrektor ds. akceleratorów i technologii.

"Kiedy budowaliśmy Wielki Zderzacz Hadronów, nie doceniliśmy potencjału tych gazów do globalnego ocieplenia; naszym głównym zmartwieniem była dziura ozonowa" - mówi Bordry. Ośrodek badawczy postawił sobie za cel zmniejszenie bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych o 28 proc. do końca 2024 r.

CERN CERN
CERNŹródło: CERN

Raport został opracowany bardzo szczegółowo i dzieli się na dwa główne zakresy. W pierwszym z nich, zawarto emisje bezpośrednio powiązane z eksperymentami przeprowadzanymi w Wielkim Zderzaczu Hadronów czy ogrzewaniem. W drugim wzięto pod uwagę tylko i wyłącznie zużycie energii elektrycznej. 

dab87s6

Pierwszy zakres odpowiada za emisję 192100 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Aż 78 proc. z nich spowodowało użycie gazów fluorowanych w eksperymentach. Służą one głównie do wykrywania cząstek i chłodzenia detektorów. Z kolei pobór energii elektrycznej niezbędnej dla pracy ośrodka przełożył się na emisję ekwiwalentu 31700 ton dwutlenku węgla.

cern CERN
Źródło: CERN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dab87s6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dab87s6
dab87s6
Więcej tematów