Wielki Zderzacz Hadronów nie działa. Został wyłączony na dwa lata

Wielki Zderzacz Hadronów nie działa. Został wyłączony na dwa lata

Wielki Zderzacz Hadronów nie działa. Został wyłączony na dwa lata
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Arkadiusz Stando
05.12.2018 10:11, aktualizacja: 05.12.2018 10:42

Największy na świecie akcelerator cząstek, znajdujący się w ośrodku CERN pod Genewą zatrzymał swoją pracę. Na ponad 2 lata wszystkie elementy laboratorium zostały wyłączone, a eksperymenty wstrzymane. Czas na ogromną modernizację sprzętu.

LHC, czyli Wielki Zderzacz Hadronów jest największym, najdroższym i najbardziej skomplikowanym urządzeniem, jakie powstało w historii ludzkości. Teraz największy ośrodek badawczy na świecie przejdzie ogromną modernizację. To wszystko po to, aby prowadzić jeszcze bardziej zaawansowane badania.

Budowa LHC pochłonęła 5,7 miliarda franków szwajcarskich, czyli około 22 miliardy złotych. Tym samym jest najdroższym tego typu budynkiem i urządzeniem na świecie.

3 grudnia 2018 roku po raz ostatni były prowadzone prace w LHC. Dwuletnie modyfikacje będą pierwszymi od 2015 roku. Przez ostatnie 3 lata urządzenie dysponowało możliwościami zderzania protonów z energią 13 TeV, których przeprowadzono aż 16 biliardów.

Po 2-letniej modyfikacji, naukowcy będą w stanie zderzać jeszcze większe ilości cząstek przy jeszcze wyższych energiach. W 27-kilometrowym tunelu o kształcie pierścienia pojawi się 130 nowych potężniejszych magnesów. Podłączony zostanie także nowy system zasilania oraz chłodzenia.

Udoskonalony Large Hadron Collider zmieni nazwę na High-Luminosity Large Hadron Collider. Badacze oczekują, że zmodyfikowane urządzenie pozwoli przeprowadzać znacznie więcej ważnych eksperymentów i dokonać wielkich odkryć. A różnice będą rzeczywiście ogromne. Dzisiaj maszyna może wytwarzać 1,2 miliona bozonów Higgsa, a ta liczba zwiększy się aż do 15 milionów.

LHC, mimo ogromnych kosztów jakie pochłonęła jego budowa ale także sama eksploatacja, spłacił się już kilkukrotnie. Jednym z największych odkryć dokonanych w CERN było potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa. Jest to cząstka elementarna, której istnienie zaproponowali Peter Higgs oraz pięciu innych naukowców.

10 grudnia 2013 r. dwóch fizyków, Peter Higgs i Francois Englert, otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za swoje teoretyczne przewidywania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (438)