CERN emituje 223 tys. ton gazów cieplarnianych rocznie. Jest szczegółowy raport

CERN emituje 223 tys. ton gazów cieplarnianych rocznie. Jest szczegółowy raport

CERN, LHC, Wielki Zderzacz Hadronów
CERN, LHC, Wielki Zderzacz Hadronów
Źródło zdjęć: © CERN
Arkadiusz Stando
21.09.2020 13:44, aktualizacja: 01.03.2022 13:55

CERN opublikował raport dotyczący wpływu pracy ośrodka badawczego na środowisku. Wynika z niego, że w 2018 roku wyemitował ekwiwalent 223800 ton dwutlenku węgla. To pierwszy taki raport przedstawiony przez CERN.

CERN przedstawił szczegółowy raport dotyczący wpływu na środowisko. W 2018 roku wyniosły one równoważnik 223800 ton dwutlenku węgla i niewiele więcej w 2017 roku. Po opublikowaniu raportu, w CERN rozgorzała debata na temat tego, co można zrobić, aby ograniczyć wpływ pracy ośrodka na środowisko. Niemniej jednak, jak zauważa serwis PhysicsWorld, podobne szkody w ciągu roku wytwarza duży statek wycieczkowy.

"Wywołało to debatę i zwiększyło świadomość ekologiczną wszystkich ludzi, którzy tu pracują, a także naszej społeczności użytkowników, a także skłoniło nas do zastanowienia się nad tym, co robimy teraz i jak projektujemy następną generację akceleratorów” - mówi Frédérick Bordry z CERN dyrektor ds. akceleratorów i technologii.

"Kiedy budowaliśmy Wielki Zderzacz Hadronów, nie doceniliśmy potencjału tych gazów do globalnego ocieplenia; naszym głównym zmartwieniem była dziura ozonowa" - mówi Bordry. Ośrodek badawczy postawił sobie za cel zmniejszenie bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych o 28 proc. do końca 2024 r.

CERN
CERN© CERN

Raport został opracowany bardzo szczegółowo i dzieli się na dwa główne zakresy. W pierwszym z nich, zawarto emisje bezpośrednio powiązane z eksperymentami przeprowadzanymi w Wielkim Zderzaczu Hadronów czy ogrzewaniem. W drugim wzięto pod uwagę tylko i wyłącznie zużycie energii elektrycznej. 

Pierwszy zakres odpowiada za emisję 192100 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Aż 78 proc. z nich spowodowało użycie gazów fluorowanych w eksperymentach. Służą one głównie do wykrywania cząstek i chłodzenia detektorów. Z kolei pobór energii elektrycznej niezbędnej dla pracy ośrodka przełożył się na emisję ekwiwalentu 31700 ton dwutlenku węgla.

Obraz
© CERN
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (235)