Cel: Księżyc. Japonia wystrzeliła rakietę

Zła pogoda sprawiła, że aż trzy razy konieczne było przełożenie startu. Ostatecznie jednak w nocy z 6 na 7 września 2023 r. Japonia wystrzeliła rakietę H-IIA, na której pokładzie znajduje się lądownik SLIM. Ruszyła w kierunku Księżyca, na którym wylądować ma za kilka miesięcy.

Start rakiety H-IIA
Start rakiety H-IIA
Źródło zdjęć: © MHI Launch Services
oprac. WK

07.09.2023 07:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) podała, że rakieta wystartowała z Centrum Kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii. Startem zajmowała się firma Mitsubishi Heavy Industries.

SLIM – japoński lądownik księżycowy

Rakieta przenosi statek kosmiczny Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) firmy JAXA, nazywany "księżycowym snajperem" ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania. Celem jest przyziemienie w promieniu maks. 100 m od ustalonego celu.

Lądownik SLIM agencji JAXA
Lądownik SLIM agencji JAXA© JAXA

Japończycy mają nadzieję, że technologia ta pozwoli poważnie myśleć o misjach eksploracyjnych w przyszłości. Lądowanie SLIM na Księżycu zaplanowano na początek przyszłego roku – tak długi lot wynika z obranej trajektorii, pozwalającej zaoszczędzić paliwo, a zarazem pieniądze. Jeśli się powiedzie, Japonia stanie się piątym krajem, któremu uda się wylądować na Srebrnym Globie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Japonia goni Indie

Start japońskiej rakiety z lądownikiem następuje dwa tygodnie po tym, jak Indie stały się czwartym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3 na południowym biegunie Księżyca, wcześniej nie zdobytym przez nikogo. W tak zwanym międzyczasie Indie wysłały w Kosmos także obserwatorium do badania Słońca.

Dwie wcześniejsze próby lądowania na Księżycu podjęte przez Japonię w ostatnim roku nie powiodły się. W pierwszej, w listopadzie, JAXA straciła kontakt z lądownikiem niesionym przez rakietę NASA. W kwietniu zaś lądownik rozbił się podczas próby zejścia na powierzchnię Księżyca.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościnaukakosmos
Komentarze (2)