CeBIT 2010: miniprojektory z diodami LED dają jaśniejszy obraz

CeBIT 2010: miniprojektory z diodami LED dają jaśniejszy obraz

CeBIT 2010: miniprojektory z diodami LED dają jaśniejszy obraz
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
05.03.2010 14:28, aktualizacja: 05.03.2010 16:12

Technologia LED jest stosowana nie tylko w najmniejszych projektorach działających na bateriach, ale także w nieco większych modelach. Przenośne projektory oparte na diodach LED, wielkością odpowiadające dwóm kostkom Rubika, są małe i wystarczająco lekkie, aby można je transportować w torbie do notebooka.

Do tej pory miniprojektory prezentowały jednak dość ciemny obraz i w normalnym oświetleniu biurowym można było go wyświetlać tylko na niewielkiej powierzchni.

Obraz
© Model HX30. firmy LG charakteryzuje się jasnością obrazu 300 lumenów i ma wbudowany nadajnik FM (fot. heise-online.pl)

Dwa nowe urządzenia Acera i LG wyróżniają się na tyle dużym poziomem jasności, że nadają się do praktycznych zastosowań. Model HX300 firmy LG wyświetla obraz o przyzwoitej jasności 300 lumenów. Jest to wprawdzie wciąż znacznie mniej w porównaniu z konwencjonalnymi projektorami ze specjalnymi lampami, jednak w zamian za to koreański rzutnik jest znacznie bardziej kompaktowy. Zastosowane w HX300 diody charakteryzują się żywotnością na poziomie 20 000 roboczogodzin i przez cały ten czas świecą z taką samą mocą. Tymczasem lampy wysokociśnieniowe muszą być wymieniane po około 3000 godzin, ponadto jasność prezentowanego obrazu zmniejsza się stopniowo praktycznie od pierwszej godziny pracy. HX30. bez zasilacza waży około kilograma, a obok portu VGA ma także złącze HDMI. Model ten wyświetla obraz w
rozdzielczości XGA (1024×768 pikseli). Wbudowany odtwarzacz multimedialny prezentuje klipy MPEG4 i obrazy JPEG bezpośrednio z nośnika pamięci podłączanego przez USB. Możliwa jest także prezentacja plików Worda i PowerPointa bez przeprowadzania dodatkowych konwersji. Dostępny jest wbudowany nadajnik FM, który może transmitować ścieżkę dźwiękową odtwarzanego klipu wideo do odbiorników UKF ulokowanych w odległości do dwóch metrów. HX300 ma trafić do sklepów jeszcze w tym miesiącu i kosztować 800 euro.

Obraz
© Projektor K1. firmy Acer wyświetla obraz z jasnością 200 lumenów (fot. heise-online.pl)

Miniprojektor Acera nie emituje wprawdzie tak jasnego światła (jedynie 200 lumenów), ale za to jest jeszcze lżejszy od urządzenia LG. Model Acer K11 waży jedynie 600 gramów. Projektor ten charakteryzuje się rozdzielczością nieco lepszą od SVGA (858×600 punktów obrazu) i ma złącza VGA i HDMI. K11 ma także wbudowany odtwarzacz multimediów dla obrazów JPEG i klipów MPEG4, który pozwala na wyświetlanie materiałów z nośników podłączonych do złącza USB lub wprost z czytnika kart SD(HC). Acer K11 ma się pojawić na rynku pod koniec kwietnia, ostateczna cena urządzenia nie jest jeszcze znana. Można jednak spodziewać się, że wyniesie ona około 500 euro.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)