CeBIT 2009: Nowe komputery Mac Pro z intelowską architekturą Nehalem

CeBIT 2009: Nowe komputery Mac Pro z intelowską architekturą Nehalem
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

04.03.2009 14:16, aktual.: 04.03.2009 14:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze przed oficjalną prezentacją układów Intela, która ma nastąpić 30 marca, firma Apple niespodziewanie przedstawiła wczoraj nową linię komputerów Mac Pro bazujących na intelowskiej architekturze następnej generacji, znanej pod nazwą kodową Nehalem.

W modelu kosztującym 230. euro zastosowano czterordzeniowy procesor Xeon z serii 3500, taktowany zegarem 2,66 GHz i wyposażony w 8 MB pamięci podręcznej L3, 3 GB RAM (maksymalnie 8 GB), kartę graficzną GeForce GT 120 z 512 MB pamięci GDDR3, dysk twardy Serial ATA o pojemności 640 GB, a także dwuwarstwowy napęd optyczny 18-krotnej prędkości SuperDrive (wciąż więc brak nagrywarki Blu-ray). Opcjonalnie dostępna jest też karta graficzna ATI Radeon HD 4870. Monitor można podłączyć przez wyjście DVI bądź też za pośrednictwem nowego Mini DisplayPortu, który jest montowany w obecnych już na rynku MacBookach.

Z kolei za 300. euro otrzymamy model wyposażony w dwa czterordzeniowe Xeony z serii 5500 z częstotliwością taktowania 2,26 GHz i 8 MB pamięci podręcznej L3; łącznie dysponuje on więc ośmioma rdzeniami. Pomijając większą ilość pamięci RAM (6 GB) i jej maksymalną pojemność (32 GB), reszta wyposażenia odpowiada tańszemu modelowi. W internetowym sklepie Apple Store można też zamówić czterordzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 2,93 GHz lub 2,66-gigahercowego ośmiordzeniowca, a ponadto więcej pamięci, pojemniejsze dyski twarde i dodatkowy napęd SuperDrive.

Procesory z rodziny Nehalem dysponują zintegrowanym kontrolerem pamięci z trzema kanałami i w komputerach MacPro są w stanie zaadresować pamięć typu DDR3 EEC działającą z częstotliwością 106. MHz. Firma nie podała dokładnie, czy w tym wypadku chodzi o moduły buforowane, czy też – co jest bardziej prawdopodobne – o tańsze moduły niebuforowane. Tymczasem Intel umożliwił już stosowanie pamięci taktowanej zegarem 1333 MHz w systemach opartych na architekturze Nehalem.

Dzięki zintegrowanemu kontrolerowi pamięci jej przepustowość wzrosła 2,4-krotnie w porównaniu z wcześniejszym modelem MacPro, a czas latencji został skrócony o 4. procent. Na dowód tych informacji Apple zaprezentował wyniki benchmarków (m.in. Stream).

Obraz
© Nowy Mac Pro jest jeszcze łatwiej rozszerzalny od swojego poprzednika (fot. heise-online.pl)

Nowy Mac Pro jest jeszcze łatwiej rozszerzalny od swojego poprzednika Nowe wnętrze komputera MacPro ma jeszcze bardziej ułatwić rozszerzanie go o nowe komponenty sprzętowe. Cztery wewnętrzne sloty na dyski twarde pozwalają na instalację do 4 terabajtów dodatkowej przestrzeni dyskowej bez użycia kabli. Za dopłatą oferowana jest karta Mac Pro RAID zapewniająca przepustowość na poziomie do 55. MB/s. Umożliwia ona konfigurację czterech dysków w trybach RAID 0, 1, 5 lub 0+1. Ponadto dostępne są cztery sloty PCI Express 2.0, pięć złączy USB 2.0 oraz cztery złącza FireWire 800. Firma zachwala w szczególności aluminiową obudowę komputera, będącą w stanie spełnić zaostrzone wymagania standardu Energy Star 5.0, który zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku.

Choć zestawy bazujące na architekturze Nehalem zostały już zaprezentowane podczas targów CeBIT również przez innych producentów, np. Fujitsu Siemensa (w pawilonie Intela, hala 33), to na rynku nie pojawią się one zbyt szybko. Tymczasem wygląda na to, że Apple znowu zawarł specjalną umowę z Intelem, ponieważ nowe modele MacPro mają być sprzedawane począwszy już od następnego tygodnia.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)