Carrefour kończy z siatkami? Wprowadzają nowe rozwiązanie

O szkodliwości plastiku i innych tworzyw sztucznych słyszy się niemalże codziennie. Zwłaszcza, że typowa siatka rozkłada się co najmniej przez 500 lat. Dlatego popularna sieć hipermarketów zdecydowała, że znane i lubiane "zrywki" zastąpi workami w 100 proc. wykonanymi z bawełny.

Carrefour kończy z siatkami? Wprowadzają nowe rozwiązanie
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER
Karolina Modzelewska

27.01.2020 | aktual.: 27.01.2020 12:11

Pomysł stworzenia plastikowych reklamówek zrodził się w 1959 roku. Sten Gustaf Thulin, inżynier ze Szwecji, postanowił, że zrobi coś bardziej ekologicznego niż papierowe torby, których produkcja wymagała masowej wycinki drzew. Chciał, by nowy produkt był nie tylko lekki i wytrzymały, ale też służył do wielokrotnego użytku.

Thulin nie zdawał sobie sprawy, że jego pomysł w przyszłości okaże się tak szkodliwy dla środowiska. Spadek ceny produkcji plastikowych reklamówek sprawił, że zwiększyło się ich zużycie. Nikt już nie myślał, by wykorzystać taką torbę dwa razy.

Dlatego wiele proekologicznych podmiotów rozpoczęło poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Z informacji opublikowanych na portalu WirtualneMedia wynika, że jednym z nich jest Carrefour, który postanowił wprowadzić bawełniane worki na owoce i warzywa. Zastąpią one popularne zrywki. Worki wykonano z 100 proc. bawełny, nadają się do wielokrotnego użytku. Cena za jeden to 5,99 zł.

Plastik wraca do łask

Czy bawełniane worki są lepsze od plastikowych reklamówek? Tutaj zdania są podzielone. Z raportu duńskiego ministerstwa środowiska z 2018 wynika, że to plastik jest lepszy z ekologicznego punktu widzenia. Bo bawełnianą torbę trzeba wykorzystać, aż tysiąc razy, by mówić o takim samym wpływie na środowisko. Podobne wnioski już w 2011 roku prezentowała Brytyjska Agencja Środowiska.

Wielokrotnie używany plastik, poddawany później utylizacji nie jest tak szkodliwy. Pomimo tego, że bawełna rozkłada się znacznie szybciej, to do jej produkcji zużywa się dużo wody i ziemi, zwłaszcza jeśli mowa o zrównoważonej produkcji.

Naukowcy są nawet zdania, że organiczna bawełna jest najgorszym z możliwych zamienników plastiku. Jest 30 proc. mniej wytrzymała, niż standardowa bawełna i wymaga zużycia większej ilości zasobów w trakcie produkcji. Dodatkowo brakuje miejsc, w których można ją bezpiecznie utylizować.

Co wybrać?

Stawiając na ekologiczny styl życia, nie można podążać za modą. Czasami warto zastanowić się, które z rozwiązań będzie lepsze i wyrządzi mniej szkody środowisku. Należy sprawdzić, czy używana przez nas torba lub worek podlega recyklingowi lub kompostowaniu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)