Burza magnetyczna może uderzyć w Ziemię. Naukowcy alarmują

Burza magnetyczna może uderzyć w Ziemię. Naukowcy alarmują
Źródło zdjęć: © Youtube.com

04.09.2019 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy ostrzegają przed zbliżającą się do Ziemi burzą magnetyczną. Według prognoz Rosyjskiego Laboratorium Astronomii Rentgenowskiej Słońca do burzy stopnia G2 dojdzie pod koniec września. Czym jest burza słoneczna i jak sobie z nią radzić?

Na stronie Laboratorium Astronomii Rentgenowskiej Słońca Instytutu Fizycznego Rosyjskiej Akademii Nauk pojawiła się informacja o zbliżającej się do Ziemi burzy magnetycznej. Naukowcy prognozują, że może do niej dojść w dniach 27-28 września.

Burza magnetyczna, która może uderzyć w naszą planetę pod koniec września, posiada stopień G2 (średnia siła). Jak podają naukowcy, w poniedziałek 2 września odnotowano wystąpienie burzy słonecznej o słabszym stopniu G1.

Najsilniejszym burzom przyznawana jest kategoria G5. Występują one mniej więcej cztery razy w ciągu 11 lat. Burze magnetyczne tego typu mogą mieć znaczący wpływ na nawigację satelitarną oraz zasilanie na Ziemi.

Czym jest burza magnetyczna? Jak bronić się przed jej negatywnymi skutkami?

Burza magnetyczna to nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Zaburzenia powodowane są przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, które docierają na Ziemię po około 20-70 godzinach. Burze cyklicznie nawiedzają naszą planetę. Jedną z najsilniejszych burz słonecznych odnotowano w 1859 roku, wówczas wyrzut masy dotarł do Ziemi po zaledwie 18 godzinach.

Burze magnetyczne negatywnie oddziałują na ludzkie życie. Do najczęstszych objaw należą: złe samopoczucie, bóle głowy oraz senność. Fatalne skutki tego zjawiska mogą odczuć także Ci, którzy na co dzień nie mają borykają się nawet z najmniejszymi zdrowotnymi dolegliwościami.

Aby uchronić się przed złym oddziaływaniem burzy magnetycznej należy unikać stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można pozwolić sobie na niewyspanie, a także zbyt krótki czas spędzony na świeżym powietrzu. Lekarze zalecają wykonanie kilku porannych ćwiczeń, które przyspieszą przepływ krwi w organizmie. W tym czasie najlepiej się nie przejadać, a także zrezygnować z kawy i alkoholu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)