Budujemy komputer do biura - oszczędnie i stabilnie
Idealny komputer do biura jest cichy, tani i oszczędny. Instalowane na nim oprogramowanie nie jest wymagające więc nie trzeba wyposażać go w najnowszy procesor czy kartę graficzną. Skonfigurowaliśmy dla ciebie zestaw do pracy biurowej, polecamy też odpowiednie oprogramowanie
W komputerze przeznaczonym do biura najważniejszy jest pakiet biurowy. Może to być Microsoft Office lub inny, na przykład darmowy OpenOffice.
Poza tym oprogramowaniem, pozostałe instalowane są raczej mało wymagające. Dlatego dobierając sprzęt nie zaprzątaj sobie głowy wydajnością. Pomyśl raczej o oszczędności energii i stabilności zestawu. Podzespoły dobieraj tak, by pecet pracował cicho. Nie ma nic gorszego niż praca w szumie generowanym przez kilka działających w jednym pomieszczeniu komputerów.
Uniwersalność, zgodność ze starszymi aplikacjami i niskie wymagania sprzętowe powodują, że najlepszym systemem operacyjnym do biura jest Windows XP. Do jego obsługi wystarczy pecet wyposażony w procesor z zegarem 300MHz. Aby jednak pracować wygodnie z kilkoma aplikacjami jednocześnie, warto zastosować CPU taktowany z częstotliwością co najmniej 80. MHz.
- MB pamięci operacyjnej to absolutne minimum. W miarę możliwości warto rozbudować zestaw i zainstalować 512 MB, a nawet 1 GB RAMu. Trzeba przy tym pamiętać, że do starszych płyt głównych nie pasują najpopularniejsze obecnie kości DDR2 i DDR3. Najczęściej trzeba poszukać modułów DDR lub SDR.
Dzięki większej ilości pamięci RAM system będzie pracował odczuwalnie szybciej. Nie trzeba natomiast montować specjalnej karty graficznej. Z powodzeniem wystarczy ta, która jest wbudowana w płytę główną.
Zarówno pracujący z małą częstotliwością procesor, jak i popularny układ graficzny można chłodzić pasywnie. Dzięki rezygnacji z wiatraka pecet jest cichszy i nie przeszkadza w pracy.
Poza tym zestaw biurowy nie potrzebuje wydajnego zasilacza. Najlepiej wybrać oszczędny model o niższej mocy (na przykład jeden z modeli firmy Enermax z serii Eco). Pracuje on również zdecydowanie ciszej niż wersje przeznaczone dla wydajnych pecetów.
Zestaw biurowy powinien być wyposażony w dobrą klawiaturę, która pozwoli wygodnie pisać nawet przez kilka godzin codziennej pracy. Bardzo dobrze sprawdzają się modele z niskim skokiem klawiszy.
Idealnym wyborem może być na przykład Logitech UltraX Premium. Należy jednak pamiętać że dobór klawiatury jest bardzo subiektywny i zależy od indywidualnych preferencji korzystającej z niej osoby.
Najlepsze programy do biura
Wybierając oprogramowanie do biura musisz pamiętać, że komputer nie oferuje tak dużej wydajności jak nowoczesne zestawy. Dlatego trzeba instalować programy o małych wymaganiach, oferujące wysoką stabilność i funkcjonalność. Warto wybierać oprogramowanie możliwie najprostsze w obsłudze. Będą przecież z niego korzystać również pracownicy słabiej zaznajomieni z obsługą peceta. W miarę możliwości instaluj oprogramowanie bezpłatne.
Na początku trzeba wybrać przeglądarkę internetową i klienta pocztowego. Dobrymi programami są aplikacje spod znaku Mozilla. Choć na starszych, mniej wydajnych pecetach nie pracuje tak szybko, jak zintegrowany z systemem Internet Explorer to warto zainstalować inną niż systemowa przeglądarkę ze względu na bezpieczeństwo. W roli klienta pocztowego w Windows XP doskonale sprawdza się Outlook Express. Przeciwnicy oprogramowania Microsoftu mogą zainstalować . W Windows 7 do obsługi wiadomości wystarczy Poczta Windows Live, którą można za darmo pobrać z Internetu.
Najważniejszym programem jest pakiet biurowy. Największą uniwersalność i zgodność oferuje komercyjny Microsoft Office. Alternatywą jest darmowy . Mimo jednak, że obsługuje on formaty MS Office, to w skomplikowanych dokumentach z zaawansowanym formatowaniem bądź makrami mogą pojawić się problemy z kompatybilnością.
W każdym biurze niezbędne są narzędzia do odczytywania plików PDF, przydaje się przeglądarka zdjęć i odtwarzacz filmów. Doskonale w tych zadaniach sprawdzą się szybkie i darmowe programy , i . Bezpłatny posłuży do prostego retuszowania i edycji zdjęć, a pozwoli zapisywać dokumenty w formacie PDF. Na pewno przyda się też , który rozpakuje i utworzy archiwa. Do zarządzania plikami i nagrywania danych możesz użyć Total Commandera, i .