Brytyjskie firmy kosmiczne wykluczone z europejskich zamówień przez Brexit

Brytyjskie firmy kosmiczne wykluczone z europejskich zamówień przez Brexit
Źródło zdjęć: © PAP | EPA/WOLFGANG KUMM
Bolesław Breczko

24.11.2017 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

BBC informuje, że brytyjskie firmy z branży kosmicznej i lotniczej są niedopuszczane do europejskich przetargów z powodu Brexitu. Najbardziej widoczne jest to przy europejskim programie satelitów nawigacyjnych Galileo – mówi BBC Simon Henley z Królewskiego Stowarzyszenia Aeronautycznego.

Jeden z największych producentów samolotów – Airbus – ostrzega, że inne kraje już się niecierpliwią, aby przejąć kontrakty od Wielkiej Brytanii. Szef brytyjskiego konsorcjum ADS Group zrzeszającego firmy z branż lotniczej, militarnej i obronnej, Paul Everitt powiedział, że tzw. twardy brexit będzie najgorszą możliwą opcją dla przemysłu i wprowadzi ogromny chaos.

Chociaż do brexitu jeszcze nie doszło, to brytyjskie firmy już są wykluczane z programu Galileo. Mimo tego, ze Europejska Agencja Kosmiczna nie jest agencją unijną, to jest finansowana z UE. Dlatego firmy startujące w przetargach muszą pochodzić z UE.

Airbus może wycofać z Wielkiej Brytanii fabryki, w których produkowane są skrzydła do samolotów – powiedziała Katherine Bennet, wicedyrektor z Airbus UK. – Już teraz budujemy skrzydła w Chinach, i tamtejsi pracownicy na pewno bardzo się ucieszą jeśli produkcję z Wielkiej Brytanii trzeba będzie przenieść do Chin.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)