Brytyjska policja chce użyć dronów w walce z przestępczością

Brytyjska policja chce użyć dronów w walce z przestępczością
Źródło zdjęć: © Stefan Schubert / CC

28.03.2015 10:27, aktual.: 30.03.2015 10:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policja w angielskich hrabstwach Sussex i Surray otrzymała od ministerstwa ok. 250 tysięcy funtów na pilotażowy program wykorzystania dronów w codziennych czynnościach. Brytyjczycy chcą przekonać się, na ile użyteczne mogą być bezzałogowe maszyny w szeregu rozmaitych działań.

Policja w angielskich hrabstwach Sussex i Surray otrzymała ok. 250 tysięcy funtów na pilotażowy program wykorzystania dronów w codziennych czynnościach. Brytyjczycy chcą przekonać się, na ile użyteczne mogą być bezzałogowe maszyny w szeregu rozmaitych działań.


Początkowo w ramach projektu zostanie stworzone pięć dronów o różnorakich zastosowaniach. Policjanci chcą np., by pomagały one w badaniu niedostępnych w inny sposób terenów czy miejsc, do których wysłanie człowieka byłoby zbyt ryzykowne. Planują również wypróbować wykorzystanie ich podczas pościgów - mały dron jest potencjalnie znacznie szybszy od poruszającego się pieszo - a w niektórych przypadkach nawet i samochodem - policjanta. Angielska policja z pewnością skorzysta również na zwiększonych możliwościach obserwacji terenu, oferowanych przez bezzałogowe maszyny latające. Mogłyby się więc one przydać np. podczas poszukiwań zaginionych czy szybkiego zarejestrowania mającego miejsce na ulicy rabunku. Przyjdzie nam się jeszcze przekonać, czy drony będą w stanie w znaczącym stopniu zastąpić policjantów na służbie. Nawet jeżeli, to nie stanie się to zbyt szybko. Niedawno pisaliśmy o szeregu regulacji i obostrzeń, które Wielka Brytania wraz z innymi krajami Unii Europejskiej chce wprowadzić na użycie tego typu maszyn. Wszystko to dlatego, że chociaż nikt nie ma wątpliwości – drony nigdzie nie znikną i będzie ich coraz więcej – to te maszyny ciągle wzbudzają w ludziach dużą nieufność. I nic dziwnego. Sprawne operowanie nimi wymaga umiejętności niewiele ustępujących tym, jakie posiadać musi pilot załogowego samolotu (więcej na ten temat w tym artykule.Jednocześnie jednak zastosowanie dronów przez policję wydaje się krokiem bardzo rozsądnym. Coraz częściej stosują je przestępcy, konieczne jest więc dostosowanie się przez nią do tej sytuacji. 


W styczniu pisaliśmy o dronie, który rozbił się w pobliżu granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Przeładowana maszyna nie była w stanie kontynuować swojego lotu ze względu na… zbyt dużą ilość narkotyków, którą przewoził. 3 kg metamfetaminy skutecznie sprowadziły drona na ziemię. Przyznano, że nie był to pierwszy przypadek wykorzystania maszyny tego typu w celu przemytu narkotyków. Tym razem właściciel obiektu wpadł na jeszcze bardziej śmiały pomysł.


Drona wyposażono w narkotyki, telefony komórkowe i broń, które miały trafić… do więzienia o zaostrzonym rygorze. Była to pierwsza próba wykorzystania zdalnie sterowanej maszyny w brytyjskim więziennictwie. Pilot prawdopodobnie planował poprowadzić urządzenie w wyznaczone miejsce, w którym więzień miałby odebrać paczkę. Szerzej pisaliśmy o tym w tym artykule._ DG _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także