Brytyjczycy inwestują w system bojowy przyszłości. Kosztował miliony
Brytyjski resort obrony przyznało kontrakt o warto ści 250 mln funtów (1, 335 mld zł) na formalne rozpoczęcie fazy koncepcji i oceny programu Tempest, będącego częścią Future Combat Air System. To lotniczy system bojowy przyszłości, w ramach którego mają m.in. powstać zaawansowane myśliwce 6. generacji.
Kontrakt przyznany przez brytyjskie MON jest elementem większej inwestycji o wartości 2 mld funtów, którą Londyn zamierza wdrożyć w ciągu najbliższych czterech lat. Kolejna faza programu realizowanego przez Zespół Tempest obejmuje inwestycje w infrastrukturę cyfrową oraz fizyczną, na której system będzie rozwijany.
Wielka Brytania rozwija lotniczy system bojowy
Serwis Defence24 podaje, że program ma w założeniu łączyć doświadczenia brytyjskiego resortu obrony oraz firm BAE Systems, MBDA UK, Leonardo UK i Rolls-Royce. – Wzmacniając nasz i tak już wiodący na świecie przemysł lotniczy, kontrakt ten pozwoli utrzymać tysiące miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii i zapewni, że nasze państwo pozostanie na szczycie tabeli, jeśli chodzi o lotnictwo bojowe – powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.
Zakłady BAE Systems będą centrum rozwoju programu Tempest oraz miejscem, w którym powstanie cyfrowa "fabryka przyszłości". – Współpracując z naszymi partnerami branżowymi i ministerstwem obrony, jesteśmy na dobrej drodze do opracowania ambitnego programu dla Wielkiej Brytanii, który zapewni wysoce zaawansowaną i wyrafinowaną zdolność obrony powietrznej – powiedział Chris Boardman, dyrektor zarządzający Grupy Sektora Lotniczego BAE Systems.
Zgodnie z komunikatem prasowym Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force), faza koncepcji i oceny zdefiniuje oraz pozwoli rozpocząć projektowanie przyszłego systemu lotnictwa bojowego. Na tym etapie inwestycje obejmą wykwalifikowaną kadrę, która będzie pracować nad projektem, zabezpieczy infrastrukturę cyfrową i fizyczną oraz narzędzia, które stanowią podstawę najnowocześniejszej inżynierii cyfrowej oraz systemów opartych na danych i oprogramowaniu. Technologia opracowywana przez Zespół Tempest będzie wykorzystywać m.in. sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i systemy autonomiczne.