Broń z Polski doceniona przez NATO. FlyEye to jedyny taki system

System FlyEye w czasie testów
System FlyEye w czasie testów
Źródło zdjęć: © YouTube.com

12.09.2020 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bezzałogowy system powietrzny FlyEye to jedyny opracowany w Polsce tak zaawansowany system wojskowy, który NATO wprowadziła do swojego portfolio i oferuje na rynku uzbrojenia.

FlyEye to system powietrzny opracowany przez spółkę Flytronic z Gliwic, wchodzącą w skład Grupy WB. Agencja wsparcia i zamówień obronnych NATO po przeprowadzeniu niezbędnych testów zdecydowała się włączyć go do swojego portfolio i tym samym oferować zainteresowanym państwom.

Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie z Polski, które zostało docenione przez NATO. To niezwykłe wyróżnienie jest również potwierdzeniem najwyższej jakości bezzałogowego systemu powietrznego. FlyEye to lekkie bezzałogowe samoloty wielozadaniowe, które mogą lądować bez konieczności obsługi przez pilota. Mogą zostać wykorzystane m.in. do zadań rozpoznawania obrazowego lub radiolokacji czy jako latający przekaźnik radiowy. 

Dla polskiego przemysłu FlyEye jest znaczącym osiągnięciem, ponieważ samoloty są w całości wytwarzane w naszym kraju, a wszystkie prawa intelektualne do systemu ma GRUPA WB, której współwłaścicielem jest Polski Fundusz Rozwoju. Wszystkie elementy systemu FlyEye są produkowane na Śląsku, a kontrolę nad całym przedsięwzięciem ma państwo. 

Wielozadaniowy FlyEye brał już udział w zagranicznych misjach Sił Zbrojnych RP i obecnie system jest wykorzystywany przez siły Wojsk Specjalnych, Lądowych oraz Obrony Terytorialnej. Wspomagają również codzienne monitorowanie granic naszego państwa i wspomagają inne polskie instytucje związane z bezpieczeństwem kraju. Samoloty trafił także na Ukrainę, a kolejne państwa rozważają ich zakup. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)