Trwa ładowanie...
d3lln4a

Rosyjski odrzutowiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO, próbując przechwycić amerykański bombowiec B-52

– Lecący z Kaliningradu rosyjski samolot Su-27, podążył za bombowcem B-52 w kierunku duńskiej przestrzeni powietrznej, dopuszczając się znaczącego naruszenia przestrzeni powietrznej NATO - brzmi oświadczenie Sojuszu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przechwycenie amerykańskiego bombowca B-52 nad Morzem Czarnym (zdjęcie ilustracyjne)
Przechwycenie amerykańskiego bombowca B-52 nad Morzem Czarnym (zdjęcie ilustracyjne) (YouTube.com)
d3lln4a

W oświadczeniu NATO można również przeczytać, że duńskie samoloty szybkiego reagowania zostały uruchomione, aby przeciwdziałać naruszeniom, ale rosyjskie myśliwce zawróciły przed przechwyceniem. Jak twierdzi Sojusz, "nieuprawnione wtargnięcie w suwerenną przestrzeń powietrzną jest znaczącym naruszeniem prawa międzynarodowego".

Rosja odpowiedziała na te doniesienia, mówiąc, że jej Su-27 użyty do przechwycenia bombowca B-52 Sił Powietrznych USA nie naruszył duńskiej przestrzeni powietrznej i leciał nad neutralnymi wodami Morza Bałtyckiego.

Czytaj też: Panika na pokładzie samolotu. Eskortowały go myśliwce RAF

d3lln4a

"USA wystosuje odpowiedź"

Amerykański portal CNN stwierdził, że incydent miał miejsce w atmosferze zwiększonego napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, przy czym USA oskarżają rosyjskie wojsko w ostatnich dniach o wiele niebezpiecznych ruchów, w tym o nieprofesjonalne przechwycenie amerykańskiego bombowca B-52 nad Morzem Czarnym:

Amerykanie obarczają winą Rosjan także za zderzenie amerykańskich i rosyjskich pojazdów pancernych w Syrii, w wyniku którego siedmiu żołnierzy amerykańskich zostało rannych.

O zwiększenie się ilości tego rodzaju incydentów został zapytany Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. Stwierdził on, że "to nieakceptowalne zachowanie, na które Stany Zjednoczone wystosują odpowiedź".

Czytaj też: Co robi AWACS nad Warszawą? Samolot z potężnym radarem krąży nad miastem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lln4a

Podziel się opinią

Share
d3lln4a
d3lln4a
Więcej tematów