Bramy odkażające z Politechniki Śląskiej. Niedługo trafią do małopolski
Bramy odkażające, które pomagają w dezynfekcji kombinezonów ochronnych, trafią z Politechniki Śląskiej w Gliwicach do pięciu placówek medycznych w województwie małopolskim – donosi Nauka w Polsce PAP.
28.07.2020 | aktual.: 03.08.2020 11:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak poinformowała uczelnia, minimalizujące zagrożenie koronawirusem urządzenia zostały sfinansowane przez Fundację Novis Plus. Ich odbiorcami zostaną: Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu i dwie inne placówki medyczne w Małopolsce.
Brama stworzona została przez badaczy z Politechniki Śląskiej we współpracy z startupem technologicznym WAAM. Urządzenie umożliwia automatyczne i szybkie odkażanie.
– Urządzenie jest uniwersalne, w pełni zautomatyzowane i zaawansowane technologicznie. Jest ono przygotowane do walki z COVID-19, a także z innymi epidemiami powodowanymi przez wirusy czy bakterie – powiedziała PAP jego współtwórczyni dr inż. Magdalena Bogacka.
Nagradzana technologia
Użyty w bramie środek dezynfekujący jest bezpieczny dla organizmu człowieka. Może ona także znaleźć użytek m.in. w centrach handlowych, muzeach, laboratoriach, a także służyć wojsku czy straży pożarnej. Dziewięć takich urządzeń jest już używanych w placówkach medycznych w województwie śląskim.
Jako inicjatywa przyczyniająca się do zmniejszenia negatywnych skutków epidemii w branży turystycznej, otrzymała ona nagrodę w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Światową Organizację Turystyki – Healing Solutions For Tourism Challenge. Rozwiązanie zdobyło także Złoty Medal Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2020.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl