Bramy odkażające z Politechniki Śląskiej. Niedługo trafią do małopolski

Bramy odkażające z Politechniki Śląskiej. Niedługo trafią do małopolski
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

28.07.2020 11:44, aktual.: 03.08.2020 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bramy odkażające, które pomagają w dezynfekcji kombinezonów ochronnych, trafią z Politechniki Śląskiej w Gliwicach do pięciu placówek medycznych w województwie małopolskim – donosi Nauka w Polsce PAP.

Jak poinformowała uczelnia, minimalizujące zagrożenie koronawirusem urządzenia zostały sfinansowane przez Fundację Novis Plus. Ich odbiorcami zostaną: Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu i dwie inne placówki medyczne w Małopolsce.

Brama stworzona została przez badaczy z Politechniki Śląskiej we współpracy z startupem technologicznym WAAM. Urządzenie umożliwia automatyczne i szybkie odkażanie.

– Urządzenie jest uniwersalne, w pełni zautomatyzowane i zaawansowane technologicznie. Jest ono przygotowane do walki z COVID-19, a także z innymi epidemiami powodowanymi przez wirusy czy bakterie – powiedziała PAP jego współtwórczyni dr inż. Magdalena Bogacka.

Nagradzana technologia

Użyty w bramie środek dezynfekujący jest bezpieczny dla organizmu człowieka. Może ona także znaleźć użytek m.in. w centrach handlowych, muzeach, laboratoriach, a także służyć wojsku czy straży pożarnej. Dziewięć takich urządzeń jest już używanych w placówkach medycznych w województwie śląskim.

Jako inicjatywa przyczyniająca się do zmniejszenia negatywnych skutków epidemii w branży turystycznej, otrzymała ona nagrodę w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Światową Organizację Turystyki – Healing Solutions For Tourism Challenge. Rozwiązanie zdobyło także Złoty Medal Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2020.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)