Boże Narodzenie: o której pojawi się pierwsza gwiazdka w Wigilię 24.12.2019?

Boże Narodzenie: o której pojawi się pierwsza gwiazdka w Wigilię 24.12.2019?
Źródło zdjęć: © flickr.com | Rob Payne

23.12.2019 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wigilia już jutro, ale zgodnie z tradycją do stołu możemy zasiąść dopiero, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Kiedy będzie widoczna na niebie i gdzie jej wypatrywać?

Wiele wskazuje na to, że zachmurzenie i deszczowa pogoda utrudnią obserwację nocnego nieba 24 grudnia 2019 roku. Jeśli jednak pogoda się nieco poprawi to już między 16:00 a 17:00 na niebie będzie można zobaczyć "pierwszą gwiazdkę". Wypatrując jej możemy szukać dwóch obiektów na niebie:

  • Wega - najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lutni pojawi się na zachodzie, na wysokości ok. 45 stopni nad horyzontem
  • Kapella - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Woźnicy, będzie widoczna po wschodniej części nieba ok. 30 stopni nad horyzontem.

We wtorek 24 grudnia 2019 Słońca zajdzie już w okolicy 15:25, dlatego jeśli pogoda dopisze to zobaczenie "pierwszej gwiazdki" na niebie nie powinno być trudne. A jeśli chcecie sprawdzić, jaka pogoda szykuje się na Boże Narodzenie, sprawdźcie aktualną prognozę w serwisie Pogoda WP.

Planeta zamiast gwiazdy?

Bardzo możliwe, że pod "pierwszą gwiazdę" będzie podszywać się jedna z sąsiadujących planet. Wenus jest najjaśniej świecącym obiektem, jaki możemy zaobserwować na nocnym niebie, jednak nie jest ona widoczna w grudniu każdego roku. W zeszłym roku zamiast niej na niebie mocno świecił Mars, co może się powtórzyć również jutro.

Mars może być zaobserwowany na południowo-wschodnim niebie. W przeciwieństwie do gwiazd nie migocze, a daje równomierne światło z delikatną obwolutą.

Wigilia i pierwsza gwiazdka

Zgodnie z tradycją wigilijną wieczerzę należy rozpocząć dopiero, gdy pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie. Jest to symbol Gwiazdy Betlejemskiej która prowadziła pasterzy i Trzej Królów do miejsca narodzin Jezusa. Pierwsza gwiazdka jest również znakiem do podzielenia się opłatkiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)