Trwa ładowanie...
d2zqsuh

Borsuk ze zdalnie sterowaną wieżą po testach poligonowych

We wrześniu na poligonie w Drawsku Pomorskim prototyp Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP) pk. BORSUK przeszedł testy poligonowe. Pojazd, wraz z zainstalowanym Zdalnie Sterowanym Systemem Wieżowym ZSSW-30 przeszedł serie badań i sprawdzeń, w tym testów ogniowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polski wóz bojowy Borsuk
Polski wóz bojowy Borsuk
d2zqsuh

Producent, Polska Grupa Zbrojeniowa, nie opublikował wyników badań, te pozostają tajne. Bojowy wóz piechoty Borsuk jest długo wyczekiwanym następcą przestarzałych BWP-1, które zostały wcielone do Wojska Polskiego jeszcze za czasów Układu Warszawskiego.

Badania Borsuka miały charakter poznawczy i były pierwszą poligonową weryfikacją przyjętych dla tego systemu założeń.

– Borsuk, a dokładnie rzecz ujmując jego pierwszy prototyp został uzbrojony w ZSSW-30 i wyruszył na polowanie w Drawsku – powiedział Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A. - Nie jesteśmy upoważnieni do informowania na tym etapie o wynikach przeprowadzonych sprawdzeń i testów, jednakże mogę z dumą powiedzieć, że jesteśmy w pełni zadowoleni z pierwszych efektów naszej pracy. Zarówno „Borsuk” jak i ZSSW-30 to najlepsze, istniejące przykłady tego, że inwestycje w krajowe kompetencje przynoszą spektakularne efekty.

d2zqsuh

Projekt pod kryptonimem BORSUK ma na celu opracowanie Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP), następcy wozów BWP-1. Jest jednym z najbardziej wyczekiwanych przez wojsko produktów PGZ, z potencjałem produkcyjnym i rozwojowym na przynajmniej 30 lat.

NBPWP cechuje się między innymi zdolnością do pokonywania przeszkód wodnych przy jednoczesnej wysokiej odporności na środki rażenia, zapewniającą możliwość bezpiecznego transportu i wsparcia ogniowego pododdziałów piechoty zmechanizowanej.

Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30, opracowywany przez HSW we współpracy z WB Electronics jest pierwszą w pełni polską konstrukcją bezzałogowej wieży. Zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych ZSSW-30 jest tworzony z myślą o wejściu do Sił Zbrojnych jako docelowe uzbrojenie nowych bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, stanowiących jeden z filarów wyposażenia Wojsk Lądowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zqsuh

Podziel się opinią

Share
d2zqsuh
d2zqsuh
Więcej tematów