Trwa ładowanie...

MSPO 2019. Prototyp nowego pływającego wozu piechoty "Borsuk" zaprezentowany po raz pierwszy

"Borsuk" w niedalekiej przyszłości zastąpi wysłużone Bojowe Wozy Piechoty (BWP-1), znajdujące się na wyposażeniu brygad zmechanizowanych Sił Zbrojnych RP. Na targach MSPO 2019 w Kielcach zaprezentowano prototyp tego wozu przyszłości.

Share
MSPO 2019. Prototyp nowego pływającego wozu piechoty "Borsuk" zaprezentowany po raz pierwszy
Źródło: WP.PL, Fot: Piotr Urbaniak
d1nunos

W obecności Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej po raz pierwszy zaprezentowano funkcjonujący prototyp Nowego Pływającego Wozu Piechoty kr. "Borsuk" wyposażony w Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30, zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Nowy, bojowy, pływający wóz piechoty "Borsuk" będzie charakteryzować się dużą manewrowością oraz zdolnością do działania w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Pojazd przeznaczony jest do ochrony załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych. Wóz ma chronić też przed improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Właśnie takie materiały stanowiły największe zagrożenie dla patroli w Iraku i Afganistanie.

WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Piotr Urbania

Zdalnie Sterowany System Wieżowy uzbrojony jest w 30 mm armatę automatyczną z dwudrożnym systemem dosyłania amunicja i karabinem maszynowym 7,62 mm. Możliwości przeciwpancerne zapewni podwójna wyrzutnia PPK SPIKTE.

d1nunos

Podziel się opinią

Share
d1nunos
d1nunos
Więcej tematów