Bon turystyczny - jak załatwić online? Wyjaśniamy, co to jest i komu przysługuje

Bon turystyczny - jak załatwić online? Wyjaśniamy, co to jest i komu przysługuje
Źródło zdjęć: © Materiały WP

16.07.2020 09:54, aktual.: 16.07.2020 10:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia rodzin z dziećmi w związku z pandemią COVID-19. Dodatkowo ma zachęcić Polaków do zaplanowania wakacji w kraju, by wzmocnić branżę turystyczną. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek o bon turystyczny na 500 zł.

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny, to podobnie jak 500 plus, forma wsparcia dla rodzin. Tym razem jednak każde dziecko do 18 roku życia może otrzymać jednorazowo 500 zł (lub 1000 zł w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością).

Bonem turystycznym można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Pełną listę organizacji, gdzie można wykorzystać bon, znajdziecie na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny przysługuje każdemu dziecku, bez względu na dochód rodziny - podobnie jak w przypadku Programu 500 Plus. Jeżeli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko, można wystąpić o bon na każde z nich.

W przeciwieństwie jednak do innych świadczeń bon turystyczny nie będzie wypłacany w formie gotówki. ZUS będzie udzielać świadczenia cyfrowo, z którego rozliczać się będą przedsiębiorcy turystyczni oraz inne organizacje wskazane przez Polską Organizację Turystyczną.

Sprawdź niedrogie oferty urlopowe w kraju i za granicą w serwisie Wakacje.pl

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Nie trzeba składać wniosku o bon turystyczny - osoby otrzymujące świadczenie 500 plus będą mogły go aktywować. Co więcej, bon przysługuje również dzieciom, których rodzice pracują za granicą.

- W celu aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS i potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu. - czytamy na stronie POT.

Po aktywacji bony trafią w postaci wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty e-mail.

Jeżeli nie macie jeszcze konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), konieczne będzie jego założenie z pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub wybranych systemów bankowości internetowej.

Bon turystyczny - od kiedy?

- Systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej kończą się modelować. Na roboczo zakładaliśmy, że pierwsze płatności będzie można realizować 26 lipca - powiedziała na antenie Radia Plus we wtorek, 14 lipca wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Możliwość aktywacji bonów powinna być więc dostępna już w najbliższych dniach, ale na razie nie znamy oficjalnej daty wejścia w życie ustawy. Co więcej, wszystkie bony będzie można wykorzystać do 31 grudnia 2021 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)