Bojowy robot Type-X RCV. Opancerzony bezzałogowiec na gąsienicach

Bojowy robot Type-X RCV. Opancerzony bezzałogowiec na gąsienicach

Bojowy robot Type-X RCV. Opancerzony bezzałogowiec na gąsienicach
Źródło zdjęć: © Milrem Robotics
Łukasz Michalik
22.06.2020 16:53, aktualizacja: 22.06.2020 17:52

Estońska firma Milrem Robotics zaprezentowała autonomiczną maszynę o nazwie Type-X RCV (Robotic Combat Vehicle). To opancerzony, gąsienicowy pojazd uzbrojony w szybkostrzelną armatę. Tym, co wyróżnia go spośród dziesiątek podobnych maszyn jest fakt, że Type-X RCV nie ma załogi.

12-tonowa maszyna przypomina niewielki czołg – ma opancerzony kadłub, gąsienice i obrotową wieżę z automatyczną armatą małego kalibru. Milrem Robotics nie ujawnia na razie poziomu ochrony pancernej. Podkreśla za to stosunkowo niewielką masę, pozwalającą na transportowanie maszyny drogą powietrzną. Type-X RCV może być również zrzucany na spadochronie.

Jak ujawnia producent, w Type-X RCV połączono rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji z możliwością zdalnego kierowania pojazdem przez operatora. Sprzyja temu zastosowane uzbrojenie – system wieżowy CPWS II, od początku zaprojektowany jako wieża bezzałogowa. Można ją zintegrować z armatami kalibru 20–30 milimetrów, a także wyrzutniami pocisków przeciwpancernych czy granatów dymnych.

Co istotne, Type-X RCV już na etapie projektu jest dostosowany do ewentualnego montażu innej wieży z armatą większego kalibru. Innowacyjny jest również kadłub – to uniwersalna, modułowa platforma gąsienicowa, w której zastosowano napęd hybrydowy – silnik diesla i elektryczny.

Robot bojowy na gąsienicach

Jakie jest przeznaczenie takiego sprzętu? Twórcy Type-X RCV wskazują na możliwość wykorzystania robota do ochrony konwojów i wsparcia w walce różnego rodzaju pojazdów bojowych. Prezentacja sprzętu nie znaczy jednak, że jest on gotowy do służby.

W październiku 2020 roku mają rozpocząć się trzyletnie testy i proces certyfikacji bojowego robota. Dopiero wówczas Type-X RCV będzie mógł trafić do sprzedaży. Milrem Robotics ma już w ofercie mniejszy i prostszy bezzałogowy pojazd bojowy - uzbrojonego w karabin maszynowy robota THeMIS.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)