Boeing E-8C nad Polską. To amerykański samolot rozpoznania pola walki i dowodzenia

Boeing E‑8C nad Polską. To amerykański samolot rozpoznania pola walki i dowodzenia

Boeing E-8C Joint STARS krąży nad Europą
Boeing E-8C Joint STARS krąży nad Europą
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | ©US Air Force
Karolina Modzelewska
21.02.2022 12:58, aktualizacja: 21.02.2022 13:17

Boeing E-8C wystartował z Ramstein Air Base, największej amerykańskiej bazy lotniczej w Europie, która znajduje się niedaleko miasta Ramstein-Miesenbach w zachodnich Niemczech. Następnie samolot rozpoznania pola walki i dowodzenia pojawił się nad Polską i udał się nad Ukrainę.

W związku z rosnącymi napięciami w Europie Wschodniej w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą pojawia się coraz więcej amerykańskich samolotów oraz dronów, które wykonują m.in. misje obserwacyjne i zwiadowcze. Jak wynika z danych prezentowanych przez serwis FlightRadar24, jedną z takich maszyn jest Boeing E-8C Joint STARS, który wyruszył z bazy w Niemczech, pojawił się nad Polską i Ukrainą. Obecnie (według danych z godz. 13:15) samolot znajduje się w okolicach Kielc i wraca do macierzystej bazy.

Boeing E-8C pojawił się nad Polską

Boeing E-8C Joint STARS to samolot rozpoznania pola walki i dowodzenia, stworzony na podstawie Boeinga 707-300, czyli wysokokadłubowego samolotu pasażerskiego. Za jego produkcję odpowiada amerykański koncern technologiczny i obronny Northrop Grumman.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Sił Powietrznych USA, Boeing E-8C to maszyna wykorzystywana do zarządzania walką powietrzną, dowodzenia i kontroli, wywiadu, obserwacji i rozpoznania. Jej podstawowym zadaniem jest wsparcie dowódców znajdujących się na ziemi i w powietrzu poprzez obserwacje, w celu wspierania operacji wojskowych, które przyczynią się do opóźnienia, zakłócenia oraz niszczenia sił wroga.

Boeing E-8C jest wyposażony w zaawansowane systemy radarów i systemy komunikacyjne. Dzięki nim może niemal w czasie rzeczywistym przesyłać informacje o działaniach prowadzonych na polu walki. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. 8-metrowa kopuła, która znajduje się pod przednim kadłubem i kryje w sobie ponad 7-metrową antenę z układem fazowym. Dzięki niej Boeing E-8C może "obserwować" obszar obejmujący prawie 50 tys. kilometrów kwadratowych i jest w stanie wykryć cele znajdujące się w odległości nawet 250 km.

Samolot, który wyposażono w cztery silniki Pratt i Whitney TF33-102C ma długość 46,6 m, wysokość 13 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 44,4 m. Może poruszać się z prędkością wynoszącą około 0,52 - 0,65 Macha na pułapie przekraczającym wysokość 12 tys. m. Zasięg samolotu to blisko 9,2 tys. km.

Maszyny Boeing E-8C zadebiutowały w 1991 roku. Amerykanie wykorzystali je do lotów bojowych podczas operacji "Pustynna Burza". Samoloty były również używane podczas operacji "Oddysey Dawn", która rozpoczęła się w marcu 2011 roku w Libii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)