Boeing 737 MAX wróci do latania? Wkrótce europejskie testy

Boeing 737 MAX wróci do latania? Wkrótce europejskie testy

Boeing 737 MAX wróci do latania? Wkrótce europejskie testy
Źródło zdjęć: © YouTube
27.08.2020 19:07, aktualizacja: 27.08.2020 19:32

Boeing 737 MAX już wkrótce może wrócić do służby. Unijny nadzór właśnie ogłosił termin rozpoczęcia europejskich lotów testowych maszyny. Wcześniej podobne testy odbyły się w Stanach Zjednoczonych.

Boeingi 737 MAX mogą wrócić do komercyjnego latania jeszcze przed końcem 2020 roku - informowali niedawno przedstawiciele koncernu. Maszyny pomyślnie przeszły kolejne testy lotnicze w Stanach Zjednoczonych, po których Federalna Administracja Lotnictwa opublikowała listę zmian, jakie producent musi wprowadzić, aby samoloty mogły wrócić do służby.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że Boeing będzie musiał zająć się m.in. aktualizacją oprogramowania do sterowania lotem oraz przeszkoleniem załogi w zakresie zaktualizowanych procedur. Firma będzie musiała także zaktualizować, sprawdzić i ponownie certyfikować każdy samolot 737 MAX. Ponadto wyśle specjalne materiały szkoleniowe do wszystkich przewoźników.

Po testowych lotach w USA, przyszedł czas na testy europejskie. Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) poinformowała, że te rozpoczną się w Vancouver w Kanadzie 7 września 2020 roku. EASA zaznacza, że zatwierdzenie MAX-ów przez nadzór w USA nie będzie oznaczało, że stanie się tak automatycznie również w Unii Europejskiej.

- Chociaż Boeing ma przed sobą jeszcze kilka działań do zamknięcia, oceniamy, że ogólna dojrzałość procesu przeprojektowania jest na tyle wystarczająca, aby przejść do lotów testowych - informuje EASA. Agencja dodaje, że wspólnie z FAA robią wszystko co w ich mocy, aby jak najszybciej przywrócić samoloty do latania.

- Stanie się tak wtedy, gdy będziemy pewni, że loty MAX-ami będą w pełni bezpieczne - informuje EASA.

Samoloty Boeing 737 MAX pozostają uziemione od marca 2019 roku. Decyzja związana była z dwoma katastrofami, w których zginęło łącznie 346 osób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)