Boeing 737 MAX. Linie Norwegian kolejną ofiarą uziemienia maszyn

Boeing 737 MAX. Linie Norwegian kolejną ofiarą uziemienia maszyn
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

03.09.2019 10:12, aktual.: 03.09.2019 12:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poszkodowanych wskutek uziemienia Boeingów 737 MAX nadal przybywa. Norweski przewoźnik Norwegian zwrócił się do wierzycieli o wydłużenie terminu wykupu obligacji o wartości 380 mln dolarów. Jako powód podają kryzys związany z samolotami B737 MAX.

Bessa na rynku lotniczym związana z Boeingami 737 MAX trwa w najlepsze. Do ofiar kryzysu dołączyły właśnie linie Norwegian, które poprosiły posiadaczy obligacji o możliwość wydłużenia o dwa lata czasu na ich spłatę. Kwota zaległości opiewa na 380 milionów dolarów. Powodem jest gorsza sytuacja finansowa wynikająca między innymi z uziemienia maszyn B737 MAX.

Norweski przewoźnik kolejną ofiarą kryzysu związanego z B737 MAX

Norweskie linie w chwili obecnej powinny być w posiadaniu osiemnastu maszyn B737 MAX. Oczekiwanie na ponowne loty samolotów trwa dłużej niż się spodziewano. Norwegian to kolejna linia, która nie wierzy w powrót Boeingów w ostatnim kwartale 2019 roku. O takim terminie jeszcze niedawno informował amerykański koncern lotniczy.

Terminy wykupu obligacji spółki, przypadające na grudzień 2019 r. i sierpień 2020 r. najprawdopodobniej zostaną przedłużone odpowiednio do listopada 2021 r. i lutego 2022 r. Spotkanie w tej sprawie ma się odbyć 16 września 2019 roku.

"Teraz robimy wszystko, aby upewnić się, że mamy wystarczającą płynność przez następne dwanaście miesięcy. Mamy nadzieję spłacić posiadaczy obligacji w gotówce" - powiedział tymczasowy dyrektor naczelny linii Geir Karlsen.

Norwegian to trzecia, co do wielkości budżetowa linią lotnicza w Europie pod względem liczby przewiezionych pasażerów, po Ryanair i easyJet.

Uziemienie samolotów kłopotem dla American Airlines

O przełożeniu terminu zwolnienia MAX-ów z uziemienia, w poniedziałek 2 września poinformowały także linie American Airlines. W ostatni weekend amerykański przewoźnik przekazał wiadomość, że 2 listopada Boeingi powrócą do latania z pasażerami. Nowe informacje, wskazujące na grudzień w kontekście zwolnienia samolotów z uziemienia, oznaczają w praktyce odwołanie 140 rejsów dziennie również w listopadzie.

Przypomnijmy, że uziemienie samolotów B737 MAX było konsekwencją dwóch wielkich katastrof z udziałem maszyn.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także