Black Friday 2020 już wkrótce. Sprawdź, jak nie dać się oszukać kupując w sieci

Black Friday 2020 już wkrótce. Sprawdź, jak nie dać się oszukać kupując w sieci

Black Friday 2020 - oszuści wykorzystują zakupowy szał
Black Friday 2020 - oszuści wykorzystują zakupowy szał
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
18.11.2020 13:48, aktualizacja: 02.03.2022 10:42

Czarny Piątek 2020 już 27 listopada, ale wiele sklepów już rozpoczęło wyprzedaże. To niestety idealny moment również dla przestępców, którzy w fałszywych sklepach internetowych kuszą niskimi cenami.

Black Friday i Cyber Monday to dwa najważniejsze dni w roku dla wszystkich miłośników wyprzedaży. Chociaż w Polsce skala tych zjawisk nie jest aż tak duża, jak w USA to wiele sklepów organizuje akcje promocyjne trwające nie dwa dni, a cały weekend lub nawet kilka tygodni. 

Black Friday 2020, a raczej "Black Week" zaczął się już w wielu sklepach, chociaż faktyczny Czarny Piątek wypada dopiero 27 listopada 2020. Jednak eksperci zwracają uwagę również na wzrost aktywności oszustów w tym okresie. 

Jak podaje CyberRescue, w 2019 roku w samym listopadzie powstało ponad 20 proc. więcej nieprawdziwych sklepów internetowych niż w roku ubiegłym. Niestety w związku z tym, że większość sklepów przenosi się do sieci ze względu na pandemię koronawirusa, w tym roku możemy spodziewać się jeszcze częstszych ataków cyberprzestępców.

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

Ze względu na pandemię Czarny Piątek przeniósł się do internetu, ale zanim zdecydujemy się na zakupy w sieci, warto wiedzieć, co powinno wzbudzić nasz niepokój. Czy wyjątkowo niska cena powinna wzbudzić naszą nieufność? Eksperci z CyberRescue zwracają uwagę na kilka najważniejszych szczegółów, na jakie zwracają uwagę w czasie weryfikacji sklepu internetowego:

- Na wiarygodność sklepu składa się wiele elementów. Można podzielić je na takie dotyczące bezpieczeństwa strony i danych, które na niej pozostawiamy oraz takie, które potwierdzają, że sprzedawca wywiąże się z zawartej z nami umowy - tłumaczy Dominika Kociołek z CyberRescue. 

Na co zwracać uwagę, kiedy planujemy zakupy w mniej znanym sklepie lub po raz pierwszy chcemy skorzystać z danej platformy zakupowej? Oto najważniejsze rzeczy:

  • przed adresem sklepu powinno widnieć oznaczenie zamkniętej kłódki, co potwierdza, że połączenie jest bezpieczne (niestety coraz częściej oszuści korzystają z bezpłatnych certyfikatów, więc samo takie oznaczenie nie wystarcza, by potwierdzić legalność sklepu);
  • jeżeli w link do sklepu klikamy z reklamy lub z linka przesłanego do nas przez kogoś, warto zweryfikować poprawność adresu i czy zgadza się on z adresem sklepu;
  • warto zapoznać się dokładnie z regulaminem sklepu oraz informacjami na temat wykorzystywania przez sklep naszych danych osobowych;
  • zweryfikować nieznany sklep, możemy, zapoznając się z opiniami klientów dostępnymi w sieci;
  • warto też sprawdzić datę założenia sklepu, strony internetowej, a w razie wątpliwości możemy również sprawdzić NIP i KRS firmy;
  • korzystajmy z bezpiecznych metod płatności online. 

- Tak naprawdę wystarczy kilka kroków, aby uchronić swoje dane oraz pieniądze. Postaw na ostrożność - dodaje Dominika Kociołek.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)