Black Friday 2020 czy Fake Friday? Sprawdź, zanim zrobisz zakupy

Black Friday 2020 czy Fake Friday? Sprawdź, zanim zrobisz zakupy

Black Friday 2020. Uważaj, bo zamiast niego może być Fake Friday
Black Friday 2020. Uważaj, bo zamiast niego może być Fake Friday
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
26.11.2020 16:21, aktualizacja: 02.03.2022 14:56

Przed nami dwa wielkie zakupowe dni – Black Friday, Cyber Monday – oraz obdarowywanie się z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Niestety to nie tylko czas prezentów, ale także sezon łowiecki dla wszelkiej maści oszustów, którzy tworzą fałszywe sklepy i zwabiają klientów wyjątkowo okazyjnymi cenami.

Na pierwszy rzut oka nie jest tak łatwo rozpoznać haczyk. Często cyberprzestępcy dobrze przygotowują swoje zasadzki i wiedzą, jak zachęcić konsumentów do zakupów. Oczywiście najmocniejszym argumentem są tu zawsze niskie ceny, które są efektem rzekomej promocji. 

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescue opracowali i opublikowali listę takich podejrzanych sklepów. Lista jest na bieżąco uzupełniana, nawet kilka razy dziennie, dlatego, że fałszywe sklepy pojawiają się każdego dnia. Mimo że jej powstanie datuje się ubiegły rok, zawiera już ponad 500 adresów. 

Wzajemne ostrzeżenia

– Coraz więcej osób zgłaszało się do nas po zakupach w fałszywym sklepie lub by z pytaniem o weryfikację sklepu, którego reklamę zobaczyli na Facebooku lub Instagramie. Często te strony internetowe się powtarzały, dlatego stwierdziliśmy, że warto zapisywać je w jednym miejscu – stwierdziła pomysłodawczyni tej inicjatywy Weronika Bartczak.

Motywacją dla stworzenia listy było to, żeby "osoba, która miała dość rozsądku, by wpisać w Google proste hasło sklep X opinie, dostała wynik z naszą listą podejrzanych sklepów, by od razu zapaliło się czerwone światło". Jak mówi Bartczak, dzięki liście "osoby już oszukane czy poszukujące informacji, mogły skontaktować się z innymi oszukanymi w komentarzach i przekazywać sobie informacje, które mogły pomóc ich sprawie". 

W przypadku posiadania informacji o fałszywym sklepie internetowym, można napisać o tym fakcie do CyberRescue na help@cyberrescue.me lub na facebookowy profil firmy.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (115)