Bioplastik dzięki fotosyntezie. Stworzyli go naukowcy z Japonii

Bioplastik dzięki fotosyntezie. Stworzyli go naukowcy z Japonii

Bioplastik dzięki fotosyntezie
Bioplastik dzięki fotosyntezie
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO
20.02.2024 09:40

Grupa naukowców z Osaka Metropolitan University w Japonii opracowała innowacyjny system katalityczny, który wykorzystuje energię słoneczną do produkcji kluczowego składnika bioplastiku - kwasu fumarowego. Proces ten odbywa się poprzez przekształcanie dwutlenku węgla i innego składnika pochodzącego z biomasy. Badacze są przekonani, że ich wynalazek stanowi istotny krok w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości.

Zespół naukowców z Japonii, pracujący na Osaka Metropolitan University, opracował technologię, która ma potencjał przyczynić się do walki z dwoma istotnymi problemami środowiskowymi: zanieczyszczeniem Ziemi plastikiem i nadmiarem dwutlenku węgla w atmosferze.

Bioplastik dzięki fotosyntezie

Naukowcy zaprezentowali system katalityczny, który działa na zasadzie fotosyntezy, a jego głównym produktem jest kwas fumarowy. Jest to substancja niezbędna do produkcji bioplastiku, który jest często wykorzystywany do produkcji opakowań na żywność.

Tradycyjnie, kwas fumarowy jest wytwarzany z ropy naftowej, dwutlenku węgla i substancji pochodzących z biomasy. W ramach wcześniejszych projektów, naukowcy opracowali metodę produkcji kwasu fumarowego z biomasy, wykorzystując do tego energię słoneczną. Opracowali również technologię wykorzystującą dwutlenek węgla z atmosfery, jednak jej efektywność była niska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W najnowszej publikacji, która ukazała się w piśmie naukowym "Dalton Transactions", badacze zaprezentowali system katalityczny oparty na porfirynach, które są zdolne do absorpcji światła. Dzięki temu udało im się znacząco zwiększyć efektywność produkcji kwasu fumarowego.

Profesor Yutaka Amao, autor wynalazku, komentuje: "To duży postęp, jeśli chodzi o złożone bio/fotokatalityczne systemy. To ważny krok w stronę sprawnej syntezy kwasu fumarowego z użyciem odnawialnych źródeł energii. Przybliża on nas do bardziej zrównoważonej przyszłości".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)