Bill Gates: szczepionka na koronawirusa zakończy pandemię

Bill Gates: szczepionka na koronawirusa zakończy pandemię

Bill Gates: szczepionka na koronawirusa zakończy pandemię
Źródło zdjęć: © YouTube
19.08.2020 10:22, aktualizacja: 19.08.2020 10:47

Bill Gates przyznał, że nawet jeżeli mniejszość obywateli USA otrzyma szczepionkę na koronawirusa, to zdecydowanie spowolni to rozwój COVID-19 w tym kraju. Założyciel Microsoftu skrytykował także reakcję władz Stanów Zjednoczonych na wybuch pandemii.

Bill Gates w wywiadzie udzielonym dla brytyjskiego tygodnika "The Economist" krytycznie odniósł się do reakcji władz USA na wybuch pandemii. Zdaniem założyciela Microsoftu, jedną z przyczyn dużego wzrostu zachorowań na COVID-19 było powolne tempo testowania Amerykanów, a także odmowa zakładania maseczek przez niektórych obywateli kraju. Filantrop ubolewał także nad upolitycznieniem reakcji na wirusa w USA oraz rozprzestrzenianiem się teorii spiskowych.

Zdaniem miliardera Agencja ds. Żywności i Lekarstw (FDA) do 2021 roku zatwierdzi skuteczną szczepionkę na koronawirusa, która zakończy pandemię COVID-19. Gates podkreślił, że wystarczy aby na szczepienie zgodziło się od 30 do 60 procent populacji. Taka liczba miałaby zagwarantować skuteczne zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Amerykański przedsiębiorca podkreślił, że obywatele USA potrzebują preparatu, który będzie niedrogi i łatwo dostępny. Wśród firm, które są najbliższe wprowadzenia szczepionki na rynek, założyciel Microsoftu wymienia przede wszystkim brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca.

Gates w udzielonym niedawno wywiadzie dla magazynu "Wired" przyznał także, że pomimo ogromnych strat spowodowanych pandemią jest dobrej myśli, gdyż jest przekonany, że już niedługo powstanie skuteczny środek zwalczający chorobę COVID-19. Filantrop jednocześnie podkreślił, że początkowo może on odnieść sukces w bogatszych krajach.

- Moim zdaniem bogata część świata pozbędzie się koronawirusa do końca 2021 r., a większość świata do końca 2022 r. Uda się to tylko dzięki olbrzymiej skali innowacji - zaznaczył.

Według najświeższych danych, od początku pandemii, wirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 5 482 602 obywateli USA. Walkę z infekcją przegrało 171 823 z nich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (632)