Bill Gates: grozi nam akt terroryzmu na niespotykaną skalę, a my jesteśmy nieprzygotowani

Bill Gates: grozi nam akt terroryzmu na niespotykaną skalę, a my jesteśmy nieprzygotowani

Bill Gates: grozi nam akt terroryzmu na niespotykaną skalę, a my jesteśmy nieprzygotowani
Źródło zdjęć: © AFP
Bolesław Breczko
20.02.2017 16:29

Najbogatszy człowiek świata, w wypowiedzi dla Business Insidera ocenił, że największym zagrożeniem ludzkości jest obecnie światowa epidemia. Bill Gates dodał też, że jest wielce prawdopodobne, że następny śmiertelny wirus może zostać stworzony syntetycznie i być wykorzystany w akcie terroryzmu.

Bill Gates rysuje wyjątkowo czarny scenariusz, przytacza opinię epidemiologów wg, których do następnej pandemii może dojść w ciągu 10-15 lat. Szybko rozprzestrzeniający się w powietrzu patogen (niezależnie od tego czy powstanie naturalnie czy stworzy go ręka człowieka) będzie mógł zabić 30 mln ludzi w ciągu roku. Gates dodaje, że wybuchowi pandemii sprzyjają liczne strefy wojenne i regiony o wyjątkowo niskim poziomie higieny, takie jak Sierra Leone, Liberia czy Róg Afryki.

Obraz
© East News | China Photo Press

Zdaniem Gatesa w walce z potencjalnym zagrożeniem kluczowa jest globalna współpraca. Potrzebne są organizacje, które będą mogły monitorować regiony, które mogą stać się ogniskami chorób i koordynowac działania gdy dojdzie już do wybuchu epidemii. Miliarder sugeruje podjęcie prac na rzecz podniesienia poziomu podstawowej opieki zdrowotnej w najbardziej newralgicznych krajach oraz umożliwienie przepływu informacji o chorobach.

Założyciel Microsoftu mówi, że do walki z epidemią należy przygotować się jak do wojny. Trzeba zrozumieć jak rozprzestrzenia się choroba, a także jak zachowują się społeczeństwa nią dotknięte. Wg Gatesa potrzebne są specjalne zespoły medyczne, które będą mogły szybko reagować na pojawiające się zagrożenia, kontrolować rozprzestrzenianie się wirusów i koordynować działania zabezpieczające obszary dotknięte chorobą.

Bill Gates uważa, że we wspieranie biednych krajów powinny zaangażować się kraje bogate, chociażby dlatego, że długofalowo jest to po prostu tańsze. Szacowane wydatki na środki prewencyjne na świecie to 3,4 mld dolarów rocznie, a straty, które może wywołać pandemia mogą sięgnąć nawet 580 mld dolarów w skali roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)