Trwa ładowanie...

Biden prezydentem USA. Czy Huawei wróci go gry?

Joe Biden został wybrany 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Można się spodziewać, że nie będzie kontynuował polityki zagranicznej Donalda Trumpa. Może to oznaczać powrót Huawei na rynek smartfonów oraz infrastruktury 5G.

Share
Joe Biden
Joe BidenŹródło: Getty
d2lugw2

Donald Trump podczas swojej prezydentury rozpoczął wojnę ekonomiczną z Chinami. Bronią były wysokie taryfy i cła oraz zakaz handlowania lub współpracy z wybranymi firmami z Chin. Jedną z takich firm jest gigant telekomunikacyjny - Huawei.

Huawei dostał od Stanów Zjednoczonych podwójnie. Firma jest niezwykle silnym graczem na rynku infrastruktury 5G, która jest lub będzie intensywnie rozbudowywana w rozwiniętych krajach. Trump zakazał amerykańskim firmom telekomunikacyjnym wykorzystywania ich urządzeń. Ustępujący prezydent i jego administracja starały się do tego przekonać też kraje sojusznicze, w tym Polskę.

Drugi strzał Huawei otrzymał pod postacią zakazu współpracy amerykańskich firm z nią. Przez to firma z Chin nie mogła współpracować m.in. z Google, który jest twórcą systemu Android. To z kolei spowodowało, że smartfony Huawei sprzedawane na całym świecie, nie tylko w USA, nie miały zainstalowanych najpopularniejszych usług Google'a. Przełożyło się to na znaczny spadek zainteresowania smartfonami i spadek udziału w rynku.

Zobacz: Wybory w USA. Radosław Sikorski zwraca uwagę na ciekawe podobieństwo do Polski

Na razie nie wiadomo, jaką politykę zagraniczną będzie prowadził Joe Biden, można jednak zakładać, że tam, gdzie Trump szukał konfliktu Biden, będzie chciał się układać. Tym samym Huawei może wrócić do gry na którymś z rynków, z których wcześniej został skutecznie usunięty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2lugw2

Podziel się opinią

Share
d2lugw2
d2lugw2
Więcej tematów