Trwa ładowanie...
ycipk-10fvp5

Bezsensowny spór NASK. Nie podał list publicznych domen, bo nie, a sąd uchylił decyzję

Ważny wyrok w sprawie domen rządowych. Fundacja ePaństwo zapytała NASK o udostępnienie listy wszystkich zarejestrowanych domen gov.pl. Ten odmówił. Sprawa trafiła do sądu, a ten uchylił decyzję instytucji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bus z logo NASK
Bus z logo NASK (East News, Fot: Grzegorz Krzyzewski/REPORTER)
ycipk-10fvp5

Jak czytamy na stronie Fundacji, jej przedstawicieli planowali stworzyć narzędzie zbierające i archiwizujące treści, które znalazły się na stronach instytucji publicznych. Serwis GovBackUp " będzie umożliwiał śledzenie jakie, często niewygodne dla siebie, informacje są usuwane przez urzędy", czytamy na stronie Fundacji.

Domenami gov.pl zarządza Naukowo-Akademicka Sieć Komputerowa. Fundacja zgłosiła się do niej z prośbą o przekazanie listy wszystkich dostępnych stron. Instytucja odmówiła, powołując się na szereg nie do końca zrozumiałych argumentów. Pierwszym z nich było to, że adres nie jest informacją publiczną, chociaż orzecznictwo z 2004 roku wskazywało inaczej. Drugi jest taki, że adres to tajemnica przedsiębiorcy, chociaż mowa o instytucji publicznej. W końcu zasugerowany petentom, by pytać każdą z setek instytucji samemu.

Dlatego Fundacja ePaństwo wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uchylił NASK, stwierdzając, że niedokładnie uzasadniono odmowę udzielenia informacji. Potwierdzono też, że lista domen jest informacją publiczną. Jak napisał przedstawiciel Fundacji, Krzyszto Izdebski, czeka teraz na ruch ze strony oficjeli NASK.

ycipk-10fvp5

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-10fvp5

ycipk-10fvp5
ycipk-10fvp5