Bezprzewodowa kapsułka z Bluetoothem. To nowy poziom medycyny

Naukowcy ze słynnej uczelni MIT zaprezentowali nowy sposób badania człowieka. Kapsułka z nadajnikiem Bluetooth ma być łatwa do połknięcia i zdolna do przetrwania tygodni w organizmie człowieka. Później przebadamy się za pomocą smartfona.

Bezprzewodowa kapsułka z Bluetoothem. To nowy poziom medycyny
Źródło zdjęć: © MIT
Arkadiusz Stando

Wspólny projekt naukowców z MIT oraz Brigham and Women's Hospital zaowocował wyjątkowym wielkim odkryciem. Opracowali kapsułkę, której działanie można kontrolować za pomocą standardu Bluetooth. Może jednocześnie dostarczyć lek, informować o jego działaniu czy analizować środowisko. W warunkach żołądkowych może przetrwać nawet miesiąc.

"Nasz system może zapewnić monitorowanie i leczenie w pętli zamkniętej, dzięki czemu sygnał może pomóc w dostarczeniu leku lub dostosowaniu dawki leku" - mówi Giovanni Traverso, naukowiec z Wydziału Mechanicznego na uczelni MIT.

Stosowanie ich może być szczególnie przydatne, w przypadku długotrwałego leczenia chorób, przy których chory powinien non-stop być pod wpływem leków. Kapsułka będzie informować, kiedy lek całkowicie się rozpuści i należy podać kolejną dawkę.

Kapsułki są wytwarzane za pomocą technologii druku 3D, a więc będą łatwo dostępne dla potrzebujących na całym świecie. Po wprowadzeniu do organizmu lek rozwija się w kształt litery Y i zahacza o organy, przez co żołądek nie jest w stanie jej wyrzucić.

Naukowcy będą nadal pracować nad rozwojem swojego projektu. Mają nadzieję, że kapsułka pozwoli wykrywać występowanie problemów w organizmie, a następnie odpowiednio reagować. Na przykład uwalniając antybiotyki tuż po wykryciu infekcji.

mitnaukabadania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (48)