Bezpieczne dane zawsze pod ręką. Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Bezpieczne dane zawsze pod ręką. Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny pozwoli łatwo przetransportować dużą ilość danych
Dysk zewnętrzny pozwoli łatwo przetransportować dużą ilość danych
Źródło zdjęć: © Własne | Konstanty Młynarczyk
04.02.2022 09:40

O dysku zewnętrznym myśli się przeważnie w dwóch przypadkach i za każdym razem za późno. Pierwszy to konieczność przeniesienia dużej ilości danych, a drugi to oczywiście awaria komputera, której efektem nierzadko jest utrata ważnych plików. Warto działać prewencyjnie i zawczasu wyposażyć się w dysk zewnętrzny, którego posiadanie ma wiele zalet.

Nie zawsze więcej znaczy lepiej

Na rynku są dostępne dwa rodzaje dysków zewnętrznych - HDD oraz SSD. Pod pierwszym skrótem kryją się klasyczne dyski talerzowe, które oferują dużą pojemność w niskiej cenie. Tutaj czeka jednak kilka pułapek. Dyski HDD są wolniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia nawet podczas zwykłego przenoszenia. Dlaczego? Mamy tam talerz z głowicami, które służą do zapisu i odczytu danych. To powoduje, że sprzęt jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Dyski SSD są oparte na półprzewodnikach. Są szybkie, ciche i lekkie, ale również wyraźnie droższe. Ciekawy jest też fakt, że koszt odzyskiwania danych z dysków SSD również jest wyższy.

Druga kwestia to rozmiar. Rozróżniamy dyski o wielkości 2,5" oraz 3,5". W świecie dysków zewnętrznych stosuje się tylko te pierwsze. Wynika to oczywiście z faktu, że z założenia tego typu urządzenia mają być praktyczne.

Sposób podłączenia

Najczęściej stosowany jest interfejs USB z racji swojej uniwersalności. W USB 3.0 przepustowość wynosi do 5 Gb/s, a w USB 3.1 to już 10 GB/s. Oczywiście wszystko zależy od sprzętu. W dyskach SSD spotkacie prędkości rzędu 1050 MB/s dla odczytu i 1000 MB/s dla zapisu. Dla porównania - w najszybszych dyskach HDD o prędkości 7200 obrotów na minutę transfer danych to średnio 120 MB/s. Mamy także dyski podłączane przez USB-C, gdzie przepustowość portu również wynosi 10 GB/s.

Dobra inwestycja

Wspomniane wykonanie kopii zapasowej czy przeniesienie dużej ilości danych to nie wszystkie zalety dysków zewnętrznych. Mogą one także służyć do rozszerzenia pamięci komputera czy konsoli, a także współpracować z dekoderami wyposażonymi w nagrywarkę, dzięki czemu możecie zapisać film lub przegapiony odcinek serialu i odtworzyć go później.

Kupując dysk przeznaczony do backupu danych, sprawdźcie, czy producent oferuje oprogramowanie do ich tworzenia, a także do odzyskiwania plików. Deklarowana skuteczność dołączonych z dyskami programów wynosi nawet 95 proc. Co ciekawe, są także oferty, gdzie przy utracie danych możecie wysłać dysk do producenta i zostaną one przywrócone za darmo. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na sposób wykonania obudowy, choć tu często producenci dbają o zabezpieczenie przed wstrząsami i zanieczyszczeniami. Nieco rzadziej spotyka się obudowy wodoodporne.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)