Bezpieczna przeglądarka internetowa dla dzieci

Bezpieczna przeglądarka internetowa dla dzieci

10.10.2013 12:20, aktual.: 10.10.2013 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co szóste dziecko w wieku od 10 do 15 lat przegląda w internecie zabronione przez rodziców strony: 75 proc. trafiło na nie przypadkiem, w 22 proc. sytuacji były to treści pornograficzne. To wyniki badań zrealizowanych przez TNS Polska na zlecenie Orange Polska, przy współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje. W odpowiedzi na te zagrożenia powstała bezpłatna przeglądarka internetowa BeSt (Bezpieczne Strony), chroniąca dzieci przed dostępem do niebezpiecznych dla nich treści. Opracowały ją wspólnie Orange Polska i Fundacja Dzieci Niczyje.

Aż 9. proc. z 1000 rodziców uczestniczących w badaniu uważa, że to na nich spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo korzystania z internetu przez dzieci. Najbardziej obawiają się kontaktów najmłodszych z niebezpiecznymi treściami, tym bardziej, że dziś z internetu korzystają coraz młodsze dzieci. Aż 47 proc. z 500 dzieci, które wzięły udział w badaniu, rozpoczęło korzystanie z internetu w wieku od 7 do 9 lat, podczas gdy w 2008 roku pierwsze kontakty z internetem miały 10 - 12 latki.

Najczęstszym sposobem rodziców na minimalizację zagrożeń związanych z dostępem do sieci jest rozmowa, wspólne korzystanie z internetu oraz przeglądanie historii odwiedzanych stron. Badania jednak pokazują, że to nie wystarcza. Dlatego zespół CERT Orange Polska, którego zadaniem jest reagowanie na przypadki naruszenia bezpieczeństwa teleinformatycznego, we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje opracowali bezpłatną przeglądarkę internetowę BeSt.

"Przeglądarka BeSt to jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce. Dzięki współpracy pedagogów, psychologów dziecięcych, programistów i specjalistów ds. bezpieczeństwa, udało się nam przygotować oprogramowanie, dzięki któremu dzieci już od 3 roku życia mogą być bezpieczne korzystając z internetu. Najważniejszą funkcją, którą posiada BeSt jest blokada przejścia na strony spoza katalogu serwisów certyfikowanych przez specjalistów z Fundacji" - mówi Marcin Sołodki, pomysłodawca programu z Fundacji Dzieci Niczyje.

Orange Polska aktywnie angażuje się w działania zwiększające bezpieczeństwo dzieci w internecie i przygotowujące do świadomego korzystania z nowych mediów. Od 8 lat współpracuje z Fundacją Dzieci Niczyje, prowadząc projekty edukacyjne dla młodych ludzi i ich rodziców.

Przeglądarkę BeSt można ściągnąć pod adresem: http://best.fdn.pl/sites/default/files/file/sieciaki/Setup_Best.exe
Więcej o badaniu na stronie: http://www.orange.pl/bezpieczenstwo_dzieci.phtml
Więcej informacji o CERT Orange Polska - http://cert.orange.pl/

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)