Bezpieczeństwo Visty - Microsoft ogłosił sukces

Firma z Redmond udostępniła kolejne, piąte już, wydanie dokumentu zatytułowanego "Security Intelligence Report". Publikacja zawiera analizę komputerowych zagrożeń w pierwszym półroczu 2008 r. Koncern informuje, że bezpieczeństwo produkowanych przezeń systemów operacyjnych poprawiło się, mimo że zagrożenie ze strony złośliwego oprogramowania czy cyberoszustów wzrosło.

Bezpieczeństwo Visty - Microsoft ogłosił sukces

Zdaniem Microsoftu aktualizacje poprawiające stan zabezpieczeń Windows XP i Visty uczyniły z tych systemów platformy mniej atrakcyjne dla komputerowych przestępców, którzy w związku z tym przerzucili się na ataki wykorzystujące luki w poszczególnych programach. W raporcie wyczytać można m.in. że w pierwszej połowie br. aż 9 na 10 nowo wykrytych luk dotyczyło aplikacji, a tylko 10 % odnosiło się do systemów operacyjnych.

W 42 procent wypadków, celem ataków przeprowadzanych za pośrednictwem przeglądarek internetowych (najbardziej rozpowszechniony typ cyberataków) był system Windows XP. Vistę atakowano w ten sposób w 6 procent odnotowanych przypadków. Najczęściej spotykane oprogramowanie malware to, jak wskazuje raport, konie trojańskie. Rośnie też odsetek aplikacji o kodzie polimorficznym, utrudniającym identyfikację przez systemy antywirusowe ( jeden z wykrytych złośliwych programów zmienił swój kod 571 razy w ciągu jednego dnia ).

Liczba groźnych lub potencjalnie szkodliwych aplikacji usuniętych z systemów Windows w okresie styczeń-czerwiec 2008 r. wzrosła o 43 procent.

Inny wniosek zawarty w najnowszym "Security Intelligence Report" to taki, że współczynnik infekcji złośliwym oprogramowaniem jest wyższy w krajach rozwijających się niż w rozwiniętych. W Japonii na 1000 komputerów objętych badaniem odnotowano średnio 2 infekcje, w Stanach Zjednoczonych - 11, w Afganistanie - ponad 76.

Dane, wykorzystywane są do przygotowywania raportu, pochodzą z milionów komputerów ulokowanych na całym świecie - zbierają je aplikacje i usługi Microsoftu, w tym Malicious Software Removal Tool, Windows Live OneCare Safety Scanner, Windows Defender czy Windows Live OneCare. Koncern korzysta także ze źródeł online, w tym stron Common Vulnerabilities and Exposures, National Vulnerability Database, Security Focus, Secunia i Security Tracker.

Firma korzysta też z raportów generowanych w momencie wystąpienia błędów w działaniu różnych zainstalowanych w systemie aplikacji.
H1 2008 Security Intelligence Report dostępny jest do pobrania w formie pliku PDF ze strony Microsoftu.

Źródło artykułu:idg.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)