Bez komórki jak bez ręki - co kupują Polacy?

Bez komórki jak bez ręki - co kupują Polacy?

Bez komórki jak bez ręki - co kupują Polacy?
Źródło zdjęć: © IDG.pl
17.06.2009 12:00

Dane z największych serwisów aukcyjnych, takich jak Allegro.pl, fruli.pl oraz porównywarek ofert - Nokaut.pl i Skąpiec.pl - potwierdzają, że szukamy okazji cenowych i możliwości kupowania wysokiej jakości telefonów po atrakcyjnych cenach.

W Polsce sprzedaż telefonów komórkowych wciąż systematycznie rośnie, choć na 10. obywateli przypada już 110 aparatów. Pragniemy coraz bardziej funkcjonalnych modeli, ale nie zawsze nas na nie stać. Komórki zdominowały nasze życie. Z ich pomocą już nie tylko prowadzimy rozmowy i wysyłamy SMS-y, ale słuchamy muzyki, radia, robimy zdjęcia i filmy, wysyłamy i odbieramy maile, korzystamy z Internetu oraz gramy. To powoduje, że jesteśmy do nich coraz bardziej przywiązani. Według badań już blisko połowa z nas nie może sobie wyobrazić życia bez komórki.

Obraz
© (fot. IDG)

W Polsce najwięcej aparatów sprzedaje Nokia. Na drugim miejscu uplasował się Samsung, któremu pola w ostatnim czasie ustąpił Sony Ericsson. W okresie ostatnich dwóch lat bardzo dynamicznie rósł popyt na nowoczesne, zaawansowane technologicznie aparaty. Poszukujemy modeli, z pomocą których można odtwarzać pliki multimedialne, robić dobrej jakości zdjęcia lub też wygodnie korzystać z Internetu. Według GfK Polonia, w ubiegłym roku Polacy kupili ponad milion sztuk tego rodzaju aparatów, o 6. proc. więcej niż w roku 2007. Jednak najnowsze modele bogatych w funkcje telefonów (smartfonów) wciąż pozostają poza zasięgiem finansowym statystycznego Polaka.

Jak podkreśla Marcin Kwaśniak, redaktor naczelny miesięcznika Twoja Komórka, to właśnie przez wysoką cenę, Polacy wciąż kupują bardzo niewiele modeli, które pozwalają łatwo wykorzystywać większość funkcji biznesowych. „Choć bardzo byśmy chcieli, aby było inaczej, w Polsce telefony ciągle wykorzystywane są głównie do rozmów oraz wysyłania SMS-ów. Telefony takie jak BlackBerry lub iPhone –. a to właśnie one pozwalają wygodnie korzystać z Internetu, wysyłać i odbierać pocztę elektroniczną – są głównie sprzedawane wraz z drogimi taryfami dla firm. Rzadko trafiają do osób fizycznych. Dla Polaków ich cena rynkowa jest po prostu nie do zaakceptowania.” - powiedział Marcin Kwaśniak.

Jedną z opcji tanich zakupów są propozycje serwisów aukcyjnych. W ofertach dostępnych na Allegro.pl zaawansowane modele kosztują ponad tysiąc złotych –. średnio o kilkanaście do kilkudziesięciu procent taniej niż w salonach. W serwisie fruli.pl, który prowadzi licytacje smartfonów ceny sprzedaży są jeszcze bardziej atrakcyjne. Dlatego też nowe aparaty z wysokiej półki to bardzo pożądany towar, który jest tu najchętniej licytowany. Tym bardziej, że można go nabyć średnio za kilkadziesiąt złotych. „W tym tygodniu zwycięzca licytacji zapłacili za model Smartphone HTC Touch HD 182 złote, a za BlackBerry 900 Bold 199 złotych. Sprzedajemy najlepsze, luksusowe modele telefonów około sześciokrotnie taniej niż w salonach.” – powiedziała Agnieszka Gierus, dyrektor marketingu w serwisie fruli.pl.

Polacy poszukują okazji wśród ofert zaawansowanych modeli telefonów komórkowych. Potwierdzają to wyniki serwisów internetowych, które oferują usługi porównywania cen produktów. W pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych aparatów są te o bardzo bogatej funkcjonalności. „W serwisie jest ok. 24. proc. więcej rejestracji ofert sprzedaży telefonów komórkowych niż stacjonarnych. Użytkownicy częściej zaglądają na strony ofert aparatów mobilnych. W Top 10 najczęściej wyszukiwanych telefonów znalazło się 5 modeli Nokia, 3 aparaty LG i 2 modele Samsung.” – powiedział Tomasz Maj z serwisu Nokaut.pl. W serwisie Skąpiec.pl statystyka jest nieco inna. Tu ofert sprzedaży modeli komórkowych jest o 50 proc. więcej względem stacjonarnych. „Wśród modeli komórkowych najczęściej poszukiwanych przez kupujących króluje Nokia, która w pierwszej dziesiątce ma aż 6 modeli. 3 modele należą do firmy Sony Ericsson i jeden do Samsunga – jest to obecnie najbardziej popularny model – SGH-I900 Omnia. Polacy intensywnie porównują ceny
nowych, zaawansowanych technologicznie telefonów. Jeśli chodzi o najbardziej popularne telefony stacjonarne Panasonic z 8 modelami detronizuje Siemensa, reprezentowanego w pierwszej dziesiątce przez 2 modele.” – powiedziała Monika Janiszewska, specjalistka ds. PR w serwisie Skąpiec.pl.

Obraz
© (fot. LG)

Stacjonarne do lamusa?
Czy szybko rosnąca popularność komórek sprawi, że wkrótce telefonia stacjonarna zniknie z naszego rynku? „Nie wydaje mi się, by telefonia stacjonarna miała w krótkim czasie całkowicie zostać wyeliminowana przez komórkową. Z dwóch powodów. Po pierwsze, jest jednak w naszym społeczeństwie ogromna grupa ludzi w średnim wieku i starszych, dla których podstawowym narzędziem do komunikowania się pozostanie telefon stacjonarny. Drugi powód to jakość dostępu do Internetu. Tu nieporównywalnie lepsze wyniki oferuje telefonia stacjonarna niż usługi operatorów komórkowych.”. – powiedział Marcin Kwaśniak.

Tymczasem w Allegro na sprzedaż wystawianych jest dziesięciokrotnie więcej telefonów mobilnych niż stacjonarnych. Z kolei serwis fruli.pl zawęził asortyment aparatów wyłącznie do zaawansowanych komórek. „Według naszych badań, Polacy w wieku poniżej 3. lat poszukują najnowocześniejszych modeli aparatów. Jednocześnie bardzo aktywnie znajdują okazje cenowe. Dlatego aukcje telefonów cieszą się tak dużym zainteresowaniem i obecnie mają duży udział we wszystkich licytacjach organizowanych na fruli.pl.” – dodaje Agnieszka Szymula, prezes zarządu Fruli Sp. z o.o.

Z roku na rok w Polsce powoli spada liczba posiadaczy telefonii stacjonarnej. Tradycyjny telefon coraz częściej traktowany jest jako narzędzie do prowadzenia rozmów o charakterze rodzinnym, w zaciszu domowym. Według serwisów Allegro, Fruli, Skąpiec i Nokaut obecnie wśród Internautów zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się produkty dla telefonii komórkowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)