Trwa ładowanie...

Bernie Sanders krytykuje Netflixa i Amazona za nieuczciwość

Amerykański senator Bernie Sanders oskarżył wielkie korporacje takie, jak Netflix czy Amazon o nieuczciwe postępowanie. Kandydat na prezydenta USA podkreślił, że wielkie firmy unikają płacenia podatków i na masową skalę korzystają z ulg.
Share
Bernie Sanders zwraca uwagę na nieuczciwe postępowanie korporacji.
Bernie Sanders zwraca uwagę na nieuczciwe postępowanie korporacji.Źródło: PAP/EPA
d4g5xmk

Ten proceder osiągnął takie stopień, że Netflix miał w poprzednim roku zapłacić podatek dochodowy w USA w wysokości… zera dolarów.

- Wasza opłata za miesięczną subskrypcję Netflixa w wysokość 8,99 dolara, to więcej niż firma zapłaciła federalnych podatków dochodowych w ubiegłym roku (nic) – napisał Sanders na swoim Twitterze.

d4g5xmk

Jednocześnie podkreślił, że "musimy sprawić, żeby wielkie korporacje zaczęły w końcu uczciwie dzielić się zyskami".

Rzecznik Netflixa w kwietniu powiedział w telewizji CBS w kwietniu, że informacja o tym, że Netflix nie zapłacił w ogóle podatków dochodowych za 2018 rok w USA, jest… "niedokładny". Jednak tegoroczne dochodzenie przeprowadzone przez stację telewizyjną WUSA9 wykazało, że chociaż Netflix zapłacił w 2018 r. około 133 mln usd podatków, to wszystkie były zagraniczne i żadna ilość tych pieniędzy nie trafiła do Stanów Zjednoczonych.

d4g5xmk

Amazon nie lepszy

W podobnym tonie Sanders wypowiadał się wcześniej o Amazonie.

- Amazon zarobił 16,8 miliarda dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat, ale zapłacił ZERO federalnych podatków dochodowych. Właściwie to otrzymał zwrot podatku w wysokości 269 milionów dolarów – napisał amerykański senator.

d4g5xmk

Szeroki problem

Analiza opublikowana w kwietniu przez Institute of Taxation and Economic Policy, wykazała, że Netflix był tylko jedną z co najmniej 60 najbogatszych korporacji w USA, które nie zapłaciły żadnych podatków federalnych.

- Luki podatkowe pozwalają wielu korporacjom nie płacić ani grosza podatków. Wiele korporacji także korzysta ze specjalnych ulg, aby zapłacić dużo mniej niż 21 proc. ustawowa stawka – powiedział "CNN" Matthew Gardner, starszy członek instytutu.

Źródło: cnn.com, twitter.com

d4g5xmk

Podziel się opinią

Share
d4g5xmk
d4g5xmk
Więcej tematów