Będzie "Avatar 2". Tylko kiedy?
Odbyły się już wstępne rozmowy dotyczące nakręcenia kontynuacji kinowego przeboju wszechczasów, "Avatar". Rupert Murdoch, prezes koncernu medialnego News Corp. rozmawiał już na ten temat z reżyserem Jamesem Cameronem.
03.02.2010 | aktual.: 03.02.2010 12:52
Odbyły się już wstępne rozmowy dotyczące nakręcenia kontynuacji kinowego przeboju wszechczasów, "Avatar". Rupert Murdoch, prezes koncernu medialnego News Corp. rozmawiał już na ten temat z reżyserem Jamesem Cameronem. Deklaracja ta padła w trakcie konferencji dotyczącej wyników finansowych korporacji.
"Avatar" powstał w studiu filmowym 20th Century Fox, należącym do News Corp. Rupert Murdoch, prezes koncernu, poinformował, że udostępnienie filmu na DVD nastąpi tak szybko, jak to tylko możliwe, ale jak na razie wszystko wskazuje na to, że hit jeszcze przez długi czas nie zejdzie z ekranów kin.
Murdoch dodał, że wydanie DVD "Avatara" nie będzie zawierać efektów trójwymiarowych, jakich można doświadczyć na projekcji kinowej [być może film w pełnej trójwymiarowej krasie będzie można obejrzeć na Blu-ray 3. - redakcja].
Co do drugiej części przeboju, miały już miejsce "bardzo wczesne" rozmowy z reżyserem Jamesem Cameronem, który - jak wynika ze słów prezesa News Corp. - ma już pewne pomysły na kontynuację przygód Jake'a Sully'ego. Nie zapadły jednak żadne ustalenia dotyczące budżetu i terminów rozpoczęcia prac.
Jak powstawał "Avatar" - zobacz wideo:
"Avatar" to najdroższy, a jednocześnie najbardziej kasowy film w historii kinematografii. Zarobił już na świecie ponad 2 mld dolarów; sztuka ta nie udała się jak dotąd żadnej innej produkcji. W Polsce obejrzało go już ponad 2 mln. widzów. Obraz został dziewięciokrotnie nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarów, w tym w kategorii "Najlepszy film", "Najlepsza reżyseria" oraz, co zrozumiałe, "Najlepsze efekty specjalne".
Cameron nosił się z zamiarem nakręcenia filmu już od połowy lat 90. ubiegłego wieku - wtedy powstała wczesna wersja scenariusza. Wówczas uznano jednak, że na przeszkodzie w realizacji stoi brak odpowiednich środków technologicznych. Prace nad filmem ruszyły dopiero w 2005 r., a realizacja zdjęć i postprodukcja trwały od 2007 do 2009 r.