Trwa ładowanie...

Będą paszporty covidowe? Minister: pracujemy nad aplikacją

Minister Marek Zagórski powiedział, że trwają prace nad stworzeniem aplikacji, która miałaby przechowywać certyfikaty szczepień na koronawirusa.
Share
Będą "paszporty covidowe?"
Będą "paszporty covidowe?"Źródło: Getty Images, Fot: VioletaStoimenova
d39hqj9

Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace nad aplikacją, która będzie przechowywać certyfikaty poświadczające przyjęcie szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2, powiedział minister Marek Zagórski w odpowiedzi na pytanie portalu Mediaphilia.pl

Będzie to osobna aplikacja, czyli nie zostaną wykorzystana rządowa aplikacja ProteGO Safe.

Aplikacja Ministerstwa Zdrowia ma być mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta (IPK). Sam certyfikat będzie można wyświetlić w formie kodu QR i będzie można go przenieść m.in. do aplikacji mObywatel.

d39hqj9

Tzw. paszporty covidowe, czyli dokumenty poświadczające przyjęcia szczepionki na koronawirusa SARS-Cov-2 budzą wiele kontrowersji. W teorii mają zapobiec dalszemu rozszerzaniu się pandemii, a osoby posiadające paszporty będą mogły korzystać z usług, jak wcześniej.

Pojawiają się jednak problemy natury etycznej i organizacyjnej. Po pierwsze, wprowadzenie paszportów covidowych spowoduje podział społeczeństwa na uprzywilejowanych i "gorszych". Biorąc pod uwagę wolny proces szczepienia w Polsce paszporty covidowe mogą tworzyć niesprawiedliwe sytuacje i zwiększać napięcia społeczne.

d39hqj9

Po drugie, paszporty covidowe powinny otrzymać także osoby, które nie zaszczepiły się, a przeszły chorobę Covid-19, bo te także nabrały odporność na wirusa. O tym, czy tak będzie na razie jednak nie słychać.

Zostaje także sprawa osób, które się nie zaszczepią z różnych powodów, np. medycznych. Szczepionek nie mogą przyjmować np. osoby z chorobami immunologicznymi.

Ostatnią wątpliwą kwestią jest bezpieczeństwo danych. Informacje dotyczące stanu zdrowia należą do grupy danych wrażliwych. Powstanie nowego punktu dostępu do IPK może stworzyć nowe punkty podatności na ataki hakerskie i wycieki danych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39hqj9

Podziel się opinią

Share
d39hqj9
d39hqj9
Więcej tematów