Bayraktary z Ukrainy. Wiadomo, kiedy ruszy produkcja

Ambasador Ukrainy w Turcji, Wasyl Bodnar podczas rozmowy z "Radiem Wolność" przyznał, że w ciągu najbliższych dwóch lat ruszy produkcja dronów bojowych Bayraktar w fabryce mieszczącej się w Ukrainie. Przypominamy, jakie możliwości mają drony, które udowodniły swoją skuteczność podczas wojny w Ukrainie.

Bayraktar TB2 na MSPO 2022.
Bayraktar TB2 na MSPO 2022.
Źródło zdjęć: © materiały własne | Przemysław Juraszek
Karolina Modzelewska

Jak donosi ukraiński serwis Militarnyj, obecnie tureccy specjaliści wykonują ostatnie formalności związane z dokumentacją projektowo-kosztorysową, która jest niezbędna do uruchomienia takiego przedsięwzięcia. Przypomina też, że budowa fabryki o powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych na Ukrainie jest wynikiem umowy z Turcją, ratyfikowane przez ukraińską Radę Najwyższą na początku grudnia. Umowa zakłada szeroko rozumianą współpracę w dziedzinie wysokich technologii.

Bayraktar TB2 - dron, którego boją się Rosjanie

Bayraktar TB2 to jeden z flagowych produktów tureckiej firmy Baykar Makina. Wojna w Ukrainie zwróciła na niego oczy całego świata, co bez wątpienia ma związek ze skutecznością i możliwościami bezzałgowca. Jest on dronem rozpoznawczo-bojowym klasy MALE (ang. Medium-Altitude Long-Endurance), o którym często mówi się, że jest postrachem Rosjan. Przy jego użyciu Ukraińcy zniszczyli wiele sztuk cennego sprzętu wojskowego rosyjskiej armii.

Dron Bayraktar TB2 ma masę startową 650 kg, długość 6,5 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 12 m. Jak informuje producent, maszyna może poruszać się z maksymalną prędkością 220 km/h, a jej prędkość przelotowa to około 130 km/h. Bayraktar TB2 może latać przez blisko 27 godzin bez przerwy. Jego zasięg szacuje się na 150 km. Pułap praktyczny dla tego drona to 5,5 km, a maksymalny nawet 8,2 km. Właśnie te cechy sprawiają, że jest on bardzo dobrym narzędziem do atakowania pozycji wroga.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce

Bezzałogowiec może przenosić uzbrojenie o masie do około 75 kg na czterech podskrzydłowych węzłach. Bayraktar TB2 dostosowano do obsługi m.in. precyzyjnych bomb szybujących MAM-L i MAM-C, kierowanych pocisków przeciwpancernych czy pocisków kierowanych laserowo. W związku z tym, że urządzenie stale jest rozwijane i udoskonalane, można spodziewać się, że arsenał broni przenoszonej przez Bayraktar TB2 będzie większy.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie