Bardzo lekki i wytrzymały materiał. Może zrewolucjonizować lotnictwo

Bardzo lekki i wytrzymały materiał. Może zrewolucjonizować lotnictwo
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Adam Bednarek

04.04.2019 10:19, aktual.: 04.04.2019 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie skrzydła wielu samolotów wykonane są z tytanu - metalu znacznie lżejszego od stali. Niedługo mogą ważyć jeszcze mniej, bo naukowcy opracowali materiał, który od tytanu jest lżejszy aż pięciokrotnie. Już mówi się o rewolucji w lotnictwie.

Materiał został stworzony na bazie niklu - pisze serwis rp.pl. Nazywany jest "metalicznym drewnem". To zasługa jego właściwości. Niczym kawałek drewna będzie unosić się na wodzie.

"Metaliczne drewno" to efekt prac naukowców z uniwersytetów w Pensylwanii, Illinois oraz Cambridge. Materiał jest pięciokrotnie lżejszy od tytanu, a jednocześnie bardziej wytrzymały.

Na dodatek materiał składa się w 70 proc. z pustej przestrzeni. Naukowcy wierzą, że w przyszłości pozwoli to na dokonywanie modyfikacji. Na przykład skrzydła w samolocie mogłyby zostać wyposażone w akumulatory.

Plusów jest więcej. Potrzeba mniejszej liczby surowców do stworzenia materiału, a przy tym te nie są rzadkimi pierwiastkami.

Haczyk? Przed naukowcami jeszcze wiele badań - w tym te w makroskali. Na razie badacze nie znają właściwości materiału i nie wiedzą, jak zachowywać się będzie w praktyce. Do użytku komercyjnego jeszcze daleka droga, ale gdyby udało się wypuścić na rynek tak lekki, a zarazem wytrzymały materiał, mielibyśmy do czynienia z prawdziwą rewolucją.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (173)