Balon wielkości stadionu. NASA wykorzysta go w kosmosie. Wiemy, co z nim zrobi

Balon wielkości stadionu. NASA wykorzysta go w kosmosie. Wiemy, co z nim zrobi

Balon wielkości stadionu. NASA wykorzysta go w kosmosie. Wiemy, co z nim zrobi
Źródło zdjęć: © NASA, Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab
Karolina Modzelewska
02.08.2020 09:12

Kosmiczna misja z wykorzystaniem ogromnego balonu ma na celu m.in. pomiar ruchu i prędkości gazu znajdującego się wokół nowopowstałych gwiazd. Naukowcy z NASA wyposażą balon w specjalny teleskop.

NASA planuje nową misję, która pomoże lepiej poznać kosmos i jego właściwości. W jej trakcie naukowcy wykorzystają ogromny balon i przymocowany do niego teleskop o długości 2,5 metra. Misja została zaplanowana na grudzień 2023 roku. Balon zostanie wysłany w stratosferę z Antarktydy.

Kosmiczny balon

Balon nazywa się ASTHROS (Astrophysics Stratospheric Telescope for High Spectral Resolution Observations at Submilimimeter-wave lengthves). Ma poruszać się za sprawą prądów powietrznych nad powierzchnią kuli ziemskiej przez około trzy tygodnie. Jego użycie pozwoli zbadać światło podczerwone o falach znacznie dłuższych niż te, które są widoczne dla ludzkiego oka. Aby to osiągnąć, ASTHROS będzie musiał wznieść się na wysokość około 40 km.

NASA sprawdza możliwości wykorzystania balonów w badaniach kosmicznych od około 30 lat. Takie misje posiadają wiele korzyści. Ich główną zaletą są niższe koszty oraz krótszy czas realizacji.

NASA i misje z użyciem balonów

- Misje balonowe, takie jak ASTHROS, są bardziej ryzykowne niż misje kosmiczne, ale przynoszą wysokie korzyści przy niewielkich kosztach - powiedział inżynier JPL Jose Siles, kierownik projektu w firmie ASTHROS. Ekspert dodał, że dzięki ASTHROS NASA zamierza prowadzić obserwacje astrofizyczne, których nigdy wcześniej się nie podejmowano.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)