Balon wielkości stadionu. NASA wykorzysta go w kosmosie. Wiemy, co z nim zrobi
02.08.2020 09:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kosmiczna misja z wykorzystaniem ogromnego balonu ma na celu m.in. pomiar ruchu i prędkości gazu znajdującego się wokół nowopowstałych gwiazd. Naukowcy z NASA wyposażą balon w specjalny teleskop.
NASA planuje nową misję, która pomoże lepiej poznać kosmos i jego właściwości. W jej trakcie naukowcy wykorzystają ogromny balon i przymocowany do niego teleskop o długości 2,5 metra. Misja została zaplanowana na grudzień 2023 roku. Balon zostanie wysłany w stratosferę z Antarktydy.
Kosmiczny balon
Balon nazywa się ASTHROS (Astrophysics Stratospheric Telescope for High Spectral Resolution Observations at Submilimimeter-wave lengthves). Ma poruszać się za sprawą prądów powietrznych nad powierzchnią kuli ziemskiej przez około trzy tygodnie. Jego użycie pozwoli zbadać światło podczerwone o falach znacznie dłuższych niż te, które są widoczne dla ludzkiego oka. Aby to osiągnąć, ASTHROS będzie musiał wznieść się na wysokość około 40 km.
NASA sprawdza możliwości wykorzystania balonów w badaniach kosmicznych od około 30 lat. Takie misje posiadają wiele korzyści. Ich główną zaletą są niższe koszty oraz krótszy czas realizacji.
NASA i misje z użyciem balonów
- Misje balonowe, takie jak ASTHROS, są bardziej ryzykowne niż misje kosmiczne, ale przynoszą wysokie korzyści przy niewielkich kosztach - powiedział inżynier JPL Jose Siles, kierownik projektu w firmie ASTHROS. Ekspert dodał, że dzięki ASTHROS NASA zamierza prowadzić obserwacje astrofizyczne, których nigdy wcześniej się nie podejmowano.