Balon wielkości stadionu. NASA wykorzysta go w kosmosie. Wiemy, co z nim zrobi

Balon wielkości stadionu. NASA wykorzysta go w kosmosie. Wiemy, co z nim zrobi02.08.2020 09:12
Balon wielkości stadionu. NASA wykorzysta go w kosmosie. Wiemy, co z nim zrobi
Źródło zdjęć: © NASA, Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab

Kosmiczna misja z wykorzystaniem ogromnego balonu ma na celu m.in. pomiar ruchu i prędkości gazu znajdującego się wokół nowopowstałych gwiazd. Naukowcy z NASA wyposażą balon w specjalny teleskop.

NASA planuje nową misję, która pomoże lepiej poznać kosmos i jego właściwości. W jej trakcie naukowcy wykorzystają ogromny balon i przymocowany do niego teleskop o długości 2,5 metra. Misja została zaplanowana na grudzień 2023 roku. Balon zostanie wysłany w stratosferę z Antarktydy.

Kosmiczny balon

Balon nazywa się ASTHROS (Astrophysics Stratospheric Telescope for High Spectral Resolution Observations at Submilimimeter-wave lengthves). Ma poruszać się za sprawą prądów powietrznych nad powierzchnią kuli ziemskiej przez około trzy tygodnie. Jego użycie pozwoli zbadać światło podczerwone o falach znacznie dłuższych niż te, które są widoczne dla ludzkiego oka. Aby to osiągnąć, ASTHROS będzie musiał wznieść się na wysokość około 40 km.

NASA sprawdza możliwości wykorzystania balonów w badaniach kosmicznych od około 30 lat. Takie misje posiadają wiele korzyści. Ich główną zaletą są niższe koszty oraz krótszy czas realizacji.

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność.

NASA i misje z użyciem balonów

- Misje balonowe, takie jak ASTHROS, są bardziej ryzykowne niż misje kosmiczne, ale przynoszą wysokie korzyści przy niewielkich kosztach - powiedział inżynier JPL Jose Siles, kierownik projektu w firmie ASTHROS. Ekspert dodał, że dzięki ASTHROS NASA zamierza prowadzić obserwacje astrofizyczne, których nigdy wcześniej się nie podejmowano.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)